Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prečo ísť voliť v eurovoľbách, aj keď nežiješ na Slovensku?

V júnových eurovoľbách môžeš voliť aj v prípade, že nežiješ na Slovensku, ale tvojím domovom je jedna z ostatných členských krajín Európskej únie. Mení sa len to, z ktorých kandidátov na europoslancov si budeš vyberať, či v ktorý deň navštíviš volebnú miestnosť. Ako voliť v zahraničí a prečo sú podmienky rôzne? 

Ako voliť zo zahraničia? 

Počas víkendu 6. až 9. júna čakajú celú Európsku úniu voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si vyberáme 720 nových europoslancov a europoslankýň. Členské štáty si mohli vybrať, kedy budú voľby u nich, a tak budú napríklad na Slovensku v sobotu 8. júna, v Nemecku v nedeľu 9. júna a v Taliansku v sobotu aj v nedeľu 8. a 9. júna. 

Zdroj: EC – Audiovisual Service

Môžeš v týchto voľbách voliť aj ako Slovák alebo Slovenka žijúca v zahraničí? Áno, toto právo máš aj ty tak, ako každý iný obyvateľ či obyvateľka EÚ. Môžeš si ho však uplatniť len v jednotlivých členských krajinách a podmienky v nich sú rôzne. Aj dátumy volieb. Vyberať si v takomto prípade budeš z europoslancov, ktorí kandidujú v danej krajine. Ak napríklad žiješ vo Francúzsku, môžeš voliť francúzskych europoslancov.

„Do Európskej únie potrebujeme dostať schopných, pozitívnych ľudí s vnútornou integritou, ktorých hodnoty pre nás budú znamenať európsku spoluprácu. Každý hlas je dôležitý.“

Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Ak by si chcel voliť výlučne slovenských kandidátov na europoslancov a europoslankyne, jedinou tvojou možnosťou je prísť na Slovensko. V eurovoľbách sa totiž nedá voliť zo zahraničia online ani poštou.

Kde nájdem všetky informácie o eurovoľbách? 

Podmienky na účasť v eurovoľbách sa v každej členskej krajine EÚ môžu odlišovať. Ak ťa zaujímajú informácie o voľbách v tvojej krajine, no nevieš, kde ich nájsť, skús túto stránku: 

👉 https://elections.europa.eu/en/how-to-vote/

Stačí si ju rozkliknúť a vybrať si krajinu a jazyk, v ktorom sa ti majú zobraziť informácie. Nájdeš tam napríklad to, kto sú kandidáti, kedy budú voľby, kde môžeš voliť a mnohé ďalšie.

Je dôležitejšia národnosť, alebo strana? 

Možno ti napadlo, že pokiaľ žiješ napríklad v Španielsku, nemá zmysel voliť španielskych europoslancov, keďže si Slovák alebo Slovenka. Europoslanci však v europarlamente rozhodujú o pravidlách pre celú Úniu. Predstav si to ako naše voľby do slovenského parlamentu.

Nevolíme si v nich zástupcov Oravy, Zemplína či Podpoľania aby zastupovali záujmy týchto regiónov, ale členov rôznych politických strán, ktorí budú zastupovať ich hodnoty a vízie. Takisto aj europoslanci prezentujú najmä hodnoty strán, ktorých sú súčasťou. 

Zdroj: Canva

„Podľa toho, koho budem voliť, tak sa mi potom bude žiť.“

Peter Javorčík, Generálny riaditeľ Rady Európskej únie pre dopravu, energetiku, životné prostredie a vzdelávanie

Na európskej pôde totiž štátna príslušnosť nezohráva až takú významnú úlohu. Parlament je zložený z europoslancov zo všetkých členských štátov Európskej únie. Títo zástupcovia rozhodujú o dôležitých veciach, ktoré sa týkajú nás všetkých. Čiže či volíš v Nemecku alebo na Slovensku, ovplyvníš to, kto bude rozhodovať o celej Európskej únii.

V Európskom parlamente máme momentálne sedem politických skupín a to:

  • Poslanecký klub Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov)
  • Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente
  • Renew Europe Group
  • Skupina zelených/Európska slobodná aliancia
  • Európski konzervatívci a reformisti
  • Skupina Identita a demokracia
  • Skupina ľavice v Európskom parlamente – GUE/NGL

Keď si budeš voliť kandidátov, ktorých chceš dostať do Európskeho parlamentu, pozri si, v ktorej z týchto skupín budú členmi, keď sa tam dostanú. Každá skupina má iné hodnoty a priority, podľa ktorých budú potom pripomienkovať a hlasovať za zákony.

Môže sa stať aj to, že budeš voliť stranu a ľudí, ktorí sú doma silnou politickou skupinou, no v Európskom parlamente sú súčasťou malej frakcie alebo sú nezaradení. Takíto europoslanci majú najmenšie šance a možnosti robiť významné rozhodnutia

To, ktorej európskej politickej skupiny budú súčasťou tvoji favoriti si vieš pozrieť cez Useful links na tomto webe:

👉 https://elections.europa.eu/en/ 

Prečo by si mal či mala ísť voliť aj v zahraničí?

Pokiaľ neprídeš k voľbám, dáš možnosť iným ľuďom rozhodnúť za teba. To, koho si zvolíme do Európskeho parlamentu ovplyvní, akým smerom sa bude uberať Európska únia. Či už smerom sociálnej demokracie, liberalizmu alebo extrémizmu. 

„To, kto je v Európskom parlamente, aká skladba strán tam je, bude udávať tón, ako a kam sa bude európska politika uberať.“

Katarína Mathernová, veľvyslankyňa EÚ na Ukrajine

Europarlament robí veľa rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú aj tvoj každodenný život. Napríklad rozhoduje o tom, kedy budeme musieť vymeniť spaľovacie motory za elektrické alebo to, či budeme môcť naďalej používať TikTok. Nie sú to teda rozhodnutia, ktoré s tebou nemajú nič spoločné. 

Zdroj: Canva

Väčšinou sa z najsilnejšej politickej skupiny v europarlamente vyberá aj predseda alebo predsedkyňa Európskej komisie, ktorá je vrcholnou predstaviteľkou Európskej únie. Voľby teda nie sú iba o tom, aby si zakrúžkoval zopár mien, ale aby si ovplyvnil alebo ovplyvnila to, ako bude vyzerať vedenie celej Európskej únie, ktorú tvorí takmer 450 miliónov obyvateľov.

„Možno sa zdá, že Brusel je ďaleko. V skutočnosti je však veľmi, veľmi blízko, lebo to, čo každý deň robíte a to, čo používate, je ovplyvnené európskou legislatívou.“

Lucia Bonová, Head of Unit responsible for the implementation and enforcement of Digital Markets Act

Európsky parlament je jediná z európskych inštitúcií, kde si volíme svojich zástupcov.

Ísť voliť je tvoje právo a možnosť, ako sa podieľať na demokracii. 

Článok vznikol vďaka grantu Action for Democracy.

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate