Generácia,
ktorá sa zaujíma

Cestuješ prvýkrát domov na Vianoce z intráku? 7 tipov, ako to zvládnuť

Myslíš, že tvoja cesta domov na sviatky za rodinou bude ako z filmu? Za oknom bude potichu padať sneh, zatiaľ čo v príjemne vyhriatom kúpe budeš pochlipkávať horúcu čokoládu? Nerada ti tieto predstavy kazím, ale priprav sa na úplný opak.

Silnejší vyhráva

Cestovanie domov na sviatky vyzerá asi takto:

Keď začnú na stanici vyhlasovať Rýchlik 611 Tatran zo smeru Bratislava hlavná stanica pokračujúci smer, uvidíš na tvárach napätie. Študenti v bojových pozíciách, rozhodnutí urobiť všetko pre to, aby si našli vo vlaku miesto, ktoré nebude pri záchode.

Zdroj: giphy.com

Lebo vieš, že keď zostaneš tam, každých 10 minút ti budú trieskať so záchodovými dverami do chrbta, zatiaľ čo sa ty budeš snažiť balansovať s troma kuframi plnými oblečenia na pranie, ktoré nesieš mamke ako vianočné prekvapenie. 

Ako sa vyhnúť tomuto katastrofickému scenáru? 

Kúp si lístok aj MIESTENKU dostatočne včas

Prvú vec, ktorú sprav naozaj hneď teraz – kúp si lístok s miestenkou. Ak cestuješ jednu zastávku ďalej, stačí ti lístok. Ak však ideš z Bratislavy do Košíc, bolo by zrejme veľmi nepríjemné a náročné stáť celú cestu domov. 

Predpokladám, že si so sebou budeš brať batožinu, notebook aj darčeky pre rodinu. Státie by bolo v tomto prípade veľkou komplikáciou. Rátaj s tým, že každé jedno miesto vo vlaku bude obsadené človekom. A to nemyslím len tie na sedenie. No a ty nabalený s plnými kuframi v strede uličky by si sa stal terčom nepríjemného frflania. A to nechceš. 

Pobaľ si iba najnutnejšie veci

Cestovanie samotné je náročné. Ešte náročnejšie je to však s niekoľkými kuframi, taškami a batohmi. Pobaľ sa naľahko a zober si iba najnutnejšie veci. Určite máš doma oblečenie, ktoré môžeš nosiť bez toho, aby si si z intráku doniesol celú skriňu. 

Aj tak si priznajme, že väčšinu Vianoc trávime pred telkou v pyžame

Nezabúdaj na pitný režim

Hoci ťa cestovanie môže vystresovať a fľašku s vodou máš až na dne batoha, pokojne si veci vylož na stolík a nezabúdaj pravidelne piť

Keď sa dostaví úzkosť

Tak ako je skúšané tvoje telo, je skúšaná aj tvoja psychika. V preplnenej chodbičke alebo v kupé vlaku býva často vydýchaný vzduch a nepríjemné pachy. Ak sa dostaví úzkosť, zatvor oči a zhlboka dýchaj, kým sa neupokojíš. 

Ak by ti prišlo veľmi zle, povedz to ľuďom okolo seba, aby ti v prípade núdze vedeli pomôcť

✨ O tom, ako zvládať stres a úzkosť si môžeš prečítať aj v tomto článku:

Vyber si nepopulárne časy na cestovanie

Ako sa vyhnúť celému chaosu? Vyber si čas na cestovanie, ktorý nie je atraktívny.

Skús napríklad veľmi skorý ranný vlak alebo autobus. Je možné, že bude plný aj ten, no nie tak, ako v čase najväčšej cestovateľskej špičky

Zober si rúško a dezinfekciu

Hoci už pandémia nie je v centre našej pozornosti, čím viac ľudí je na jednom mieste, tým väčšia je pravdepodobnosť, že od niekoho chytíš chorobu. Preventívne si preto zober rúško alebo respirátor, do tašky si hoď dezinfekčný gél na ruky a pri každej príležitosti si ruky pre istotu umy. 

Nechceš predsa stráviť Vianoce v karanténe.

Buď ohľaduplný

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatky pokoja. Samozrejme, stanice, letiská, nákupné centrá a miesta tomu podobné, skôr pripomínajú sviatky chaosu. 

Nezabúdaj však na to, že všetci sa len chcú dostať čo najskôr domov za rodinami a vydýchnúť si. Preto nebuď na ostatných nepríjemný, či už cestujúcich alebo pracujúcich. Keď do teba niekto omylom narazí, povedz: Nič sa nedeje. 

Všetkým je rovnako nekomfortne, no to nás neoprávňuje správať sa horšie. 

Zdroj: giphy.com

Všímaj si aj svoje okolie. Ak vidíš starého človeka, tehotnú ženu alebo niekoho, komu výrazne nie je dobre, pusti ich sadnúť si. Ak niekto zakopne a spadne, vypadne mu z tašky peňaženka alebo sa stane niečo podobné, pomôž im. Aj o tom sú predsa Vianoce, pomáhať druhým. 

Je to iba niekoľko hodín

Možno sa ti bude zdať cesta nekonečná, no pamätaj si, že je to iba zopár hodín. Mysli na to, ako prídeš domov, stretneš sa so svojou rodinou, kamarátmi a oddýchneš si od všetkých povinností. 

Preto zatni zuby a nezabudni na všetky body, ktoré sme pre teba spísali vyššie, aby sa ti cestovalo čo najpríjemnejšie. 

Prajeme ti šťastnú cestu 🙂

✨ Ak cestuješ domov lietadlom, tu je krátky prehľad, ako sa nestratiť na letisku a stihnúť všetko načas:

https://www.instagram.com/reel/Cfvd50oq4wU/?utm_source=ig_web_copy_link

Reklama

Vyber si viac z Toto takto