Generácia,
ktorá sa zaujíma

Rok vojny na Ukrajine: 5 najväčších vojnových konšpirácií a mýtov

Určite si už aj ty počul o bojových vtákoch vyzbrojených biologickými zbraňami, o fejkových úmrtiach či superhrdinoch. Ako a prečo tieto konšpirácie vznikli? 

Vojna na Ukrajine vôbec nie je

Začnime konšpiračnou teóriou, ktorá iba potvrdzuje, ako veľmi je potrebné kritické myslenie. Možno by ti ani nenapadlo, že niektorých ľudí treba presviedčať o takej samozrejmej veci ako to, že vojna je skutočná. Bohužiaľ, je ich mnoho, a preto obsadzuje táto konšpiračná teória prvé miesto v našej hitparáde. 

Poďme si najprv povedať, aké argumenty používajú ľudia, ktorí tvrdia, že vojna na Ukrajine nie je: 

Celé to hrajú herci

Hmm, čo mi to len pripomína? Už viem. Takéto obvinenia vznikli aj o holokauste. Vtedy tvrdili, že Židia to celé zinscenovali a prinútili svet, aby hral s nimi. 

Táto nie úplne originálna konšpiračná teória vznikla na základe záberov, kde si mladé dievča a chlapec dávajú na tvár umelú krv. 

Kritické myslenie a práca so zdrojmi by veľmi rýchlo vysvetlila konšpirátorom, že tieto zábery sú tri roky staré a pochádzajú z natáčania ukrajinského televízneho seriálu Contamin.

Celú teóriu overili aj fact-chceckeri z agentúry Reuters, ktorí sa prepracovali k originálnemu videu a spýtali sa aj výkonnej producentky Darie Driuchenko, či tieto zábery pochádzajú zo seriálu Contamin. 

Tá informáciu potvrdila a nasmerovala Reuters na video, kde si môžeš pozrieť zábery zo seriálu aj ty: 

Zdroj: vimeo.com

Hýbajúce sa mŕtve telá

Strácajú konšpirátori inšpiráciu? Druhé tvrdenie, ktoré má podporiť klamstvo, že vojna na Ukrajine nie je, sú zábery, kde sa hýbe telo zabalené do látky. 

Nie, neboli to hrané úmrtia ani propaganda Západu. Tieto zábery pochádzajú z protestu proti zmene klímy, ktorý sa konal v Rakúsku. Ľudia zabalení do látky poukazovali na to, aké nebezpečné sú pre ľudí uhlíkové emisie. 

Úsmevné je, že konšpirátori použili tento istý záber na to, aby šírili dezinformácie o tom, že Covid nie je skutočnou hrozbou pre zdravie a celá choroba, ako aj úmrtia sú lžou. 

Zábery z natáčania vojny

Pripraviť sa, pozor, panika! 

Túto chuťovečku si konšpirátori pripravili pre sociálne siete s dôverou, že nikto nepríde na to, odkiaľ pôvodné zábery pochádzajú. Nie sú to žiadne fejkové zábery vojny na Ukrajine. 

Tieto scény boli točené pre film Invasion Planet Earth v Birminghame, ktorý má na IMDb hodnotenie 3,1 hviezdičky. Z tohto točenia teda nevzišlo nič dobré.

Masaker v Buči bol zinscenovaný

Ak už konšpirátori priznajú, že vojna existuje, tak budú aspoň spochybňovať jej hrôzy

Po tejto hroznej udalosti nebolo jedno médium, kde by sa tragédia neobjavila. V Buči vyvraždili mužov, ženy aj deti. Niektoré ženy predtým, než ich zabili, znásilnili.

Toto zverstvo sa snažil Kremeľ, ruské ambasády a štátne ruské médiá vyvrátiť. Ako? Hovorili, že to bolo iba zahrané, lebo na videách bolo podľa nich vidieť, ako zabitá osoba hýbe rukou.

Kiežby mali pravdu a tento masaker sa nikdy neodohral. Bohužiaľ, pravda je inde. Videá z Buči si pozrela napríklad vyšetrovateľka Alistair Coleman z BBC Monitoring, ktorá na svoj Twitter napísala:

„Zúfalé pokusy od ruských predstaviteľov, ktorí sa snažia popierať udalosti v Buči. Na čelnom skle môžete doslova vidieť kvapku vody, ktorá vyvoláva dojem pohybu. A každý vodič pozná skresľujúce efekty zakrivených spätných zrkadiel.“

Superhrdina vojny – Duch Kyjeva

Superhrdinský príbeh z Ukrajiny, ktorý sa stal virálnym na sociálnych sieťach – Duch Kyjeva – je v skutočnosti mýtom.

Prvýkrát sme o Duchovi Kyjeva, ukrajinskom pilotovi, ktorému sa malo podariť zostreliť až 40 nepriateľských lietadiel, počuli v prvých týždňoch vojny. Tento pilot však v skutočnosti nikdy neexistoval. Vzdušné sily ozbrojených síl Ukrajiny uviedli na svojom Facebookovom profile

Duch Kyjeva je superhrdinská legenda, ktorá bola vytvorené Ukrajincami!

Zároveň vyzvali ľudí, aby používali overené zdroje informácií a nešírili dezinformácie

Ukrajinský vojenský expert sa pre BBC vyjadril, že tento príbeh pomohol zdvihnúť morálku v časoch, kedy ľudia potrebovali jednoduché príbehy.

Vtáky s biologickými zbraňami namierenými na Rusko

Ďalší hoax z dielne Kremľu vznikol v zúfalých časoch, kedy Rusko prehrávalo informačnú vojnu. Vytvorili preto príbeh o cvičených vtákoch, ktoré z amerických laboratórií fungujúcich na Ukrajine mali do Ruska priniesť smrteľný vírus. 

Na základe tohto hoaxu vzniklo veľa rôznych memečiek: 

Rusko nemá žiadne dôkazy, o ktoré by sa mohlo pri tejto teórii opierať. Podobné obvinenia v spojení s biologickými zbraňami používal v minulosti Sovietsky zväz.

Ukrajinci podpaľujú domy

Rusko a jeho podporovatelia sa snažia vytvoriť o Ukrajincoch negatívny obraz aj za hranicami krajiny. Jedným z príkladov je falošná informácia, že občania Ukrajiny, ktorí ušli pred vojnou do Nemecka, chceli podpáliť ruskú vlajku a omylom podpálili aj dom

Toto klamstvo bolo veľmi rýchlo odhalené. Video bolo z roku 2013 a nemalo teda nič spoločné so súčasnou situáciou

Takýchto dezinformácií koluje po sociálnych sieťach omnoho viac a ich cieľom je oslabiť pomoc napadnutej Ukrajine zvonka.

Každá vojna je opradená konšpiračnými teóriami a mýtmi

Vo vojne je všetko zahmlené a informácie sa overujú len veľmi ťažko, pokiaľ nie si priamo na mieste činu. Čo robiť, keď sa k tebe dostane neoverená informácia? 

👉 vždy si prečítaj o informácii z viacerých relevantných zdrojov

👉 počkaj, kým ju overia experti a je na 100 % potvrdená, pretože aj médiá sa môžu mýliť a preberať od seba navzájom mylné informácie

👉 nešír neoverené informácie ďalej

O tom, ako si vylepšiť kritické myslenie, sa viac dočítaš aj v tomto článku: 

Nikto nevie, ako dlho ešte bude vojna medzi Ruskom a Ukrajinou trvať. Jedno je však isté, konšpiračných teórií, hoaxov či mýtov vznikne počas tohto obdobia viac, ako húb po daždi. Preto je dobré sa voči nim vyzbrojiť kritickým myslením

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie