Na TikToku, Instagrame či YouTube sa každý deň objavujú stovky videí, ktoré ti ukazujú, ako by mal vyzerať „skutočný“ muž. Väčšinou má mať veľké svaly, tvrdý režim a výkony na hranici ľudských možností. Mladí muži sú tak vystavení neustálemu tlaku dokázať, že sú dosť mužní.
Ako na nich tento tlak vplýva? Spýtali sme sa psychologičky a lektorky Kataríny Nagy Pázmány a stredoškoláka Jána.
V článku sa dozvieš:
- Ako na teba fitfluenceri vytvárajú tlak?
- Ponúkajú ti fitfluenceri nereálne ciele v cvičení?
- Prečo fitko nie je vždy cestou k zdravšiemu telu?
- Ako influenceri miešajú radikálny obsah s cvičením?
- Ako si budovať sebahodnotu bez tlaku a stereotypov?
Ako na teba fitfluenceri vytvárajú tlak?
Čo je realita a čo je reklama? Sociálne siete otvorili dvere ľuďom, ktorí bohatnú na tom, že radia iným, ako žiť. Na tom by nebolo nič zlé, avšak niektorí influenceri pretláčajú názory, ktoré nie sú vedecky podložené a častokrát sú aj nebezpečné. V 30 sekundových videách ti hovoria, čo máš robiť, ako cvičiť, ako jesť, ako vyzerať, ako sa správať k ženám a k svojmu okoliu. Prechádzajú sa s kamerou v gyme bez trička a tvrdia, že jediná cesta ako byť úspešný je…a doplň si akékoľvek vety, ktoré si od tohto typu influencerov počul.
„Ak influenceri formujú predstavu o hodnote, úspechu a mužskej identite, ostáva veľmi málo priestoru na to, aby si mladí muži mohli tieto odpovede nájsť sami,“ hovorí pre Zmudri G psychologička Pázmány.
Vedieť kto som, kým chcem byť, čo pre mňa znamená byť mužom, aké sú moje hodnoty či ako sa chcem realizovať sú náročné otázky, ktoré často nemajú zodpovedané ani dospelí muži. Keď ti na tieto otázky začne dávať odpovede influencer, vystavuje ťa tlaku a ovplyvňuje tvoj postoj k sebe samému a k tvojemu telu.
Aj keď si možno uvedomuješ, že to, čo hovorí, je nereálne alebo iba propaguje produkt, za ktorý dostane zaplatené, stále ťa to môže ovplyvniť. „Mladí muži sú zraniteľní voči idealizovaným obrazom, ktoré sa na sociálnych sieťach šíria, aj keď vedia pracovať s technológiami,“ rozpráva psychologička.
Keď influencer propaguje jeden model mužnosti založený na výzore, sile a výkone, môže ťa to priviesť k skresleným predstavám o tom, ako by si mal vyzerať.
„Takéto zúžené chápanie mužstva obmedzuje možnosti mladých mužov, ako sa môžu realizovať, akú cestu si môžu zvoliť a zvyšuje tlak na výkon. To všetko môže viesť k úzkosti, nízkej sebahodnote, alebo aj k rôznym poruchám správania,“ uvádza Pázmány.
Ponúkajú ti fitfluenceri nereálne ciele v cvičení?
V roku 2021 vyšiel vo vedeckom časopise Journal of Youth and Adolescence výskum, ktorý potvrdil, že sledovanie fitspiration, videí s fitness inšpiráciou, má preukázaný negatívny vplyv na spokojnosť mužov s vlastným telom.
„Odmala som bol trochu pri sebe. Do 14 rokov som vážil okolo 85 kíl a bol som dosť nízky. Kvôli svojej postave som bol obeťou šikany. Neskôr prišla zmena, neviem ani kedy presne. Radikálne som schudol a dostal som sa do fitness sveta,“ opisuje Ján, ktorý sa v súčasnosti venuje vrcholovo trojboju.
Body shaming pokladá za veľmi osobný a zložitý problém, ktorý podporujú aj sociálne siete. Na otázku, či mu sociálne siete ovplyvňujú mentálne zdravie a pohľad na samého seba odpovedá: „Ani veľmi nie, no keby nerobím šport, asi by som sa cítil horšie.“
Možno sa aj ty občas porovnávaš s mužmi na sociálnych sieťach, ktorí ti ukazujú, aké majú svaly a tvrdia ti, že si ich vybudovali prirodzenou cestou. Video však znesie veľa a realita môže byť úplne iná. Aj keď influenceri často tvrdia, že za ich vzhľadom je iba tvrdý režim, ich spôsob cvičenia, radikálne a obmedzujúce diéty, či prírodné doplnky stravy, ktoré sa ti snažia predať – v skutočnosti je to všetko často iba marketing a svaly im narástli iba vďaka steroidom. Viď napríklad Liver Kinga.
„Influenceri ukazujú výsledky, ktoré sa normálnym cvičením proste nedajú dosiahnuť. Je to dosť demotivujúce. Ale tým, že sa venujem tomu, čomu sa venujem, tak ma to už nezasahuje,“ vysvetľuje Ján, ktorý vie, aké náročné je dostať sa do formy.
Fitko nie je vždy cestou k zdraviu
Aj keď je zdravé cvičiť, nemal by si to robiť len pre to, že chceš mať na bruchu tehličky a svaly vykúkajúce z trička. Závislosť od cvičenia si môže vypýtať svoju daň v podobe psychických porúch, sociálnej izolácie či straty tvojho šťastia.
„Medzi psychické dopady patrí úzkosť, depresia, nízka sebahodnota ale aj závislosť od cvičenia. Človek je natoľko pripútaný k výdaju a príjmu energie, že si tým určuje celý denný rytmus,“ varuje psychologička.
Prísny režim ohľadom bielkovín, vlákniny a kalorického príjmu často zasahuje aj do tvojich bežných spoločenských aktivít, ako sú rodinné oslavy či grilovačky. Ak nemôžeš jesť nič, čo konzumuje tvoja rodina alebo kamaráti, začneš sa radšej izolovať.
Ak tvoje svaly stále nevyzerajú ako tie, čo má influencer na videách, môžeš byť v pokušení vyskúšať anabolické steroidy alebo iné zakázané látky na rast svalov.
„Tie môžu ovplyvniť plodnosť. Pridať sa môže pretrénovanie, celkové vyčerpanie či únava. Ak sa výkon stane hlavnou súčasťou identity, dôsledky sú dlhodobé a zasahujú aj do schopnosti prežívať radosť a spokojnosť,“ hovorí Pázmány. Okrem plodnosti majú steroidy mnoho ďalších vedľajších účinkov, ktoré zvyšujú riziko predčasnej smrti.
Zo steroidov síce rastú svaly, ale nielen tie, ktoré by si chcel. Aj srdce je sval a pri ich užívaní sa môžu zväčšiť jeho komory, čím sa zvyšuje šanca infarktu. Poškodenie srdca ako dôsledok užívania steroidov je pritom často nezvratné – kým ostatné svaly ti po vysadení zakázaných látok časom spľasnú, srdce sa už nezmenší.
Keď sa túžba po svaloch, premení na posadnutosť a stále máš pocit, že ich potrebuješ mať väčšie, je možné, že trpíš bigorexiou.
„Bigorexia je porucha vnímania vlastného tela. Človek ho vidí ako nedostatočne svalnaté, aj keď objektívne svalnaté je,“ vysvetľuje psychologička.
Je to podobné ako pri anorexii, len vtedy vidí človek svoje telo ako príliš veľké, aj keď má v skutočnosti podváhu. Pri bigorexii ide o obsesívnu túžbu byť svalnatejší.
„Rodičia sa možno tešia, že ich dieťa nesedí za počítačom, ale cvičí. Nevedia však, že aj to má svoje nástrahy,“ upozorňuje.
Výskumy ukazujú, že bigorexia postihuje 10 až 15 % mužov, ktorí sa nachádzajú vo fitness prostredí. Teda nie u všetkých mužov, ale konkrétne tých, ktorí aktívne sledujú fitness obsah na TikToku, Instagrame, YouTube alebo pravidelne navštevujú posilňovne. Rýchle výsledky, porovnania fotiek pred a po (napríklad pred užívaním steroidov a po) a motivačné reči, ktoré ťa nútia k výkonu, však nie sú cestou k zdravému budovaniu sily, ale k čoraz väčšej nespokojnosti s výsledkami.
Budovanie svalov chce čas a disciplínu. Progres vidíš nie za týždeň, ale za niekoľko mesiacov. Ak sa ťa snažia influenceri presvedčiť o opaku, je dôležité sa zamyslieť nad dôveryhodnosťou daného človeka – tým, čo v skutočnosti vyštudoval a či je oprávnený rozdávať takéto rady.
„Motivácia z TikTok videí je premenlivá a rýchlo vyprchá. Disciplína vydrží. Treba sa tomu venovať, obetovať sa trochu, lebo je to beh na dlhú trať,“ hovorí Ján o tom, ako si buduje silu a svaly.
Motivácia, cvičenie a toxický obsah. Ako influenceri miešajú radikálny obsah s cvičením?
Obsah s návodmi na cvičenie a stravovanie ide často ruka v ruke s toxickou maskulinitou a často aj mizogýnnym obsahom.
👊 Mizogýnia je nenávisť, odpor alebo predsudky voči ženám len na základe ich pohlavia.
💪 Toxická maskulinita je súbor spoločenských očakávaní a stereotypov, ktoré od mužov vyžadujú potláčanie emócií, dominanciu a agresivitu, čím škodia im aj ich okoliu.
„Influenceri používajú mix tém ako fitness, zdravý životný štýl, investovanie a postupne pridávajú aj toxické naratívy. Robia to nenápadne. Spočiatku to pôsobí ako motivácia, ale v skutočnosti sa tam primiešava glorifikácia nadvlády mužov, pohŕdania ženami a to spôsobuje znecitlivenie na tieto témy, aj keď si myslíme, že s tým nesúhlasíme,“ hovorí psychologička.
Štúdia z DCU (Dublin City University) z roku 2024 potvrdila, že stačí, aby si mladý muž pozrel niekoľko videí na tému self-improvement for men alebo alpha male mindset, a algoritmus mu veľmi rýchlo začal podsúvať radikalizovaný obsah.
„Influenceri ako Andrew Tate sa stali virálnymi práve vďaka tomuto algoritmickému nastaveniu. Miešajú totiž tipy na úspech, motiváciu a mužský sebarozvoj s mizogýnnymi a antifeministickými naratívmi,“ varuje psychologička.
Známy influencer Andrew Tate je vzorom mladých mužov po celom svete, aj na Slovensku.
„S niektorými jeho názormi súhlasím, ale s väčšinou nie. Nesúhlasím najmä s jeho postojom k ženám,“ hovorí stredoškolák Ján. Tate hovoril vo videách o ženách ako o objektoch, ktoré sú dobré iba ako spoločenský status.
„Ženy sú ultimátnym statusom postavenia v spoločnosti. Ľudia si myslia, že som s týmito ku*vami kvôli tomu, že mám rád sex. Nemá to nič spoločné s dôvodom, prečo sa stretávam s týmito ku*vami. Mám ku*vy, aby všetci vedeli, kto je tu pán,“ povedal Tate napríklad.
V súčasnosti aj so svojim bratom čelia v Spojenom kráľovstve obvineniam v 21 prípadoch, vrátane znásilnenia a obchodovania s ľuďmi.
To, čo Ján pokladá za inšpiratívne z Tateovho obsahu sú rady ako zbohatnúť. Na otázku, či je medzi športovcami populárny, odpovedá: „Kedysi bol, teraz už moc nie. Odkedy bol vo väzení, je trochu v úzadí. Ale pamätám si, že kedysi bol fakt veľká hviezda, všade sa riešili jeho výroky,“ spomína si Ján.
Ako si budovať sebahodnotu bez tlaku a stereotypov?
Je náročné si budovať hodnoty a vzťah k sebe samému, keď ti každý hovorí, ako to máš robiť. Aké odporučenie má k tomuto problému psychologička Pázmány?
„Chcela by som mladých mužov povzbudiť, aby odpovede hľadali v sebe. Aby si položili otázky: Aký mám k tomu postoj? Čo sa mi na tom páči? Čo ma oslovuje a čo nie? Čo ma v živote skutočne robí šťastným?“
Podľa jej slov je teda dôležité hľadať odpovede v sebe lebo vonku ich nenájdeš, hoci sú ich plné sociálne siete. Čo však platí pre jedného, nemusí pre druhého.
„Aj keď sa niečo zvonka môže javiť ako príťažlivé, nemusí nám to priniesť pocit šťastia a naplnenia,“ uzatvára.
Článok vznikol vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G