Generácia,
ktorá sa zaujíma

VIDEO: Ako nezomrieť na TikToku? ☠️

Na sociálnej sieti TikTok sa šíria výzvy, ktoré ti hovoria, aby si zjedol lyžicu škorice alebo si napríklad rozbil hlavu. Môžeš si aj zarovnať zuby pilníkom. Či zadržať dych až kým…

Jedenásťročný chlapec z Česka zomrel po tom, čo sa doma zaškrtil opaskom. Podľa doterajšieho vyšetrovania mal skúšať Blackout challenge. Domovom tejto nebezpečnej výzvy je TikTok. Ľudia, ktorí ju plnili, si mali uviazať šatku, lano alebo hocičo iné, čo našli v domácnosti, okolo krku a škrtiť sa týmto predmetom, kým neodpadli.

Prípad 11 ročného chlapca z Česka sa ešte stále vyšetruje.

V zahraničí je potvrdených prípadov smrti detí, ktoré zomreli po vyskúšaní tohto nebezpečného trendu, oveľa viac. TikTok bol v USA zažalovaný za smrť dvadsiatich mladých ľudí, ktorí vyskúšali Blackout challenge.

Väčšina z nich podľa vekového obmedzenia na tejto sociálnej sieti ani nemala byť. Oficiálne môžeš byť totiž na TikToku až po dovŕšení 13-ky. 

✨ Ak sa ti nechce čítať, pozri si VIDEO:

Počas verejného vypočutia medzi Generálnym riaditeľom TikToku Shou Zi Chew a Kongresom Spojených štátov amerických vyjadrili členovia Kongresu svoje obavy o vplyv TikToku na mentálne zdravie jeho používateľov, najmä detí. 

Okrem mentálneho zdravia sa obávajú aj rozsiahleho zberu dát o používateľoch, závislosti mladých ľudí na tejto sociálnej sieti a nebezpečenstva, ktoré tam na nich číha.

Aké nebezpečenstvá skrýva TikTok?

TikTok sa stal veľmi rýchlo trendom, lebo je rýchly, zábavný a dajú sa na ňom stráviť celé hodiny scrollovaním krátkych videí.

Okrem nebezpečných výziev sa na ňom šíria rôzne srandovné videá psíkov, tanečné výzvy, či napríklad vzdelávací obsah, no aj rôzne konšpiračné teórie a dezinformácie. Obsah sa dostáva vďaka algoritmom k veľkému počtu sledovateľov. Šírenie niektorých konšpiračných teórií TikTok zablokoval a stiahol ich. 

Podobnú stratégiu zvolil aj pri nebezpečných výzvach. Tie vedeli pracovníci TikToku odstrániť a zakázať vďaka rovnakým hashtagom, ktoré sa nachádzali pod týmito videami.

Virálne trendy sa však šíria rýchlejšie ako ich stíhajú premazávať. To, prečo sa stávajú výzvy virálnymi nám priblížil Vladimír Šnídl z Denníka N, ktorý sa špecializuje na témy dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií na slovenskom a českom internete.

„Algoritmus čínskej siete TikTok si vyhodnotí, že práve toto video tam decká udrží. Zobrazí to rôznym ľuďom naprieč TikTokom, dokonca aj tým, ktorí nemajú follownutého organizátora výzvy.

Podľa Šnídla je pre algoritmus dôležité, aby ľudia na obsah reagovali. Pokiaľ naň dávajú ľudia srdiečka, či obsah zdieľajú, algoritmus vyhodnotí video ako úspešné a začne ho ponúkať širokému obecenstvu.

Video možno vyvoláva emócie, vzbudzuje záujem. TikTok si všimne, že nejaká skupina ľudí zostane na video pozerať dlhšie než na iné videá. Z toho si TikTok vyhodnotí, že tento obsah by mal ponúkať ľuďom v podobnom veku, s podobnými záujmami,“ vysvetľuje Šnídl.

Vekové ohraničenie na TikToku nie je kontrolované

Registrácia na TikToku nie je žiadnou vedou. Preto sa na ňom bežne nachádzajú deti, ktoré ešte nemajú 13 rokov, čo je minimálny vek, ktorý by si mal mať, pokiaľ chceš byť na tejto sociálnej sieti registrovaný. Stačí si stiahnuť do telefónu aplikáciu, prihlásiť sa, zadať dátum narodenia, potvrdiť ho, vyplniť mail a vymyslieť si používateľské meno. TikTok pritom nekontroluje, či hovoríš o svojom veku pravdu.

Je preto bežné, že deti a mladí ľudia plnia nebezpečné výzvy, ktoré ich stáli zdravie a vo viacerých prípadoch aj život. Možno si teraz povieš, ako je možné, že tomu ľudia podľahnú. Na to sme sa spýtali psychológa a zakladateľa PDCS Dušana Ondrušeka.

„Výzvy sú stavané tak, aby to bolo niečo nové, dobrodružné, či tvorivé. Dáva to mladým ľuďom šancu niečo dokázať. Určite tam je aj sociálny tlak.“

Mnoho výziev je podľa psychológa v poriadku. Napríklad vďaka výzve Booktok, v rámci ktorej si ľudia navzájom odporúčali knihy, sa v Spojenom kráľovstve zvýšila čítanosť kníh o 24 %.

„Existuje však aj veľké množstvo nezmyselných a nebezpečných výziev. Je pochopiteľné, že mladí ľudia chcú svojim kamarátom cez výzvy dokázať, že v sebe majú odvahu, ale nie vždy myslia na dôsledky takýchto nebezpečných výziev,“ upozorňuje Ondrušek.

Mladí ľudia majú potrebuje niekam patriť a byť súčasťou partie. Keď sa cítia osamelo, môžu začať skúšať aj takéto nebezpečné výzvy, aby svojim spolužiakom, kamarátom či okoliu niečo dokázali.

Za deň si ľudia na TikToku pozrú v priemere 1 miliardu videí

Podľa štatistických údajov z roku 2023 má TikTok v mobile okolo 1,53 miliardy ľudí a mesačne ho aktívne používa 1,05 miliardy. Od roku 2016, kedy táto sieť vznikla, si stiahli aplikáciu celkovo 3 miliardy ľudí. Táto sociálna sieť predbehla v používanosti Twitter, Telegram, Reddit, Pinterest aj Snapchat. Pred ňou sú len Facebook, YouTube a Instagram, ktorý TikTok veľmi rýchlo dobieha.

TikTok celosvetovo používa takmer 21 % z ľudí, ktorí majú prístup na internet a trávia na ňom čas. Každý deň si používatelia TikTok pozrú v priemere 1 miliardu videí.

Zdroj: giphy.com/Cristiam Oliveira

Podľa štatistík využívajú TikTok najviac ľudia vo veku od 19 do 29 rokov. Keď sa pozrieme na čísla bližšie, 28 % používateľov má pod 18 rokov, ľudia vo veku od 19 do 29 rokov tvoria 35 % používateľov. Ľudí od 30 do 39 rokov je na TikToku pomenej, a to okolo 18 %. 

TikTok je jednoduchá forma zábavy, ktorá pomáha mladým ľuďom odreagovať sa od každodenných problémov, školy či vzťahov.

Psychológ Dušan Ondrušek si myslí, že TikTok a aj iné sociálne siete sú pre mladých ľudí akýmsi únikom z reality.

„Ľudia vyhľadávajú kontakt, čo im sociálne siete ponúkajú, no zároveň je tento kontakt menej rizikový. To mnohým mladým vyhovuje,“ uvádza.

Čo robiť v prípade, ak vidíš, že tvoj kamoš či kamoška podľahli plneniu nebezpečných úloh na TikToku? 

Plnenie nebezpečných výziev môže poškodiť psychické aj fyzické zdravie človeka. Preto sme sa s otázkou, čo robiť v prípade, že moji kamaráti plnia nebezpečné výzvy, obrátili na psychológa z organizácie Liga za duševné zdravie Michala Baču.

„Ak vidím, že sa niečo takéto deje, v prvom rade k tomu musím zaujať postoj ja. Nie všetky výzvy sú nebezpečné. Pokiaľ však ohrozujú zdravie daného človeka alebo životy iných ľudí v okolí, tak by som mal zakročiť,“ vysvetľuje psychológ Bača ako by si mal konať v prípade, že tvoji kamaráti týmto výzvam podľahli.

Pri takýchto citlivých témách je dôležité zvoliť správnu taktiku. V prvom rade je namieste diskusia vo dvojici.

„Je dobré kamarátovi či kamarátke vyjadriť svoje obavy. Povedať im, že vidíš, čo robia a že ohrozujú seba aj ľudí okolo,“ vysvetľuje ďalej psychológ.

Nie vždy je to však také ľahké a ľudia, ktorí výzvy plnia, nemusia prestať ani po takomto rozhovore. Potom prichádza na rad vyhľadanie pomoci u ďalších osôb.

„Môže to byť niekto z učiteľov, rodičia alebo kamaráti, pokiaľ majú na toho človeka vplyv,“ uzatvára psychológ Bača.

Kritické myslenie ti pomôže rozlíšiť nebezpečný obsah od neškodného

Priškrtiť sa, zjesť lyžičku škorice nasucho, kedy riskuješ, že sa zadusíš, spilovať si zuby a poškodiť si tak zubnú sklovinu, to všetko sú nebezpečenstvá, ktoré na každého jedného z nás číhajú na sociálnych sieťach. 

Ak sa pridávaš do takýchto challengov: 

Je to okej a pravdepodobne sa pri tom aj dobre zabavíš. Je však dôležité vedieť vyhodnotiť, čo je pre teba bezpečné a sledovať obsah, ktorý má napríklad hodnotu.

Kritické myslenie je veľmi dôležité v každodennom živote, a preto je potrebné sa o ňom nielen učiť, ale ho aj trénovať. Napríklad tak, že budeš s ľuďmi diskutovať, počúvať názory druhých, učiť sa argumentovať, ale aj spochybňovať svoje vlastné názory a overovať si ich pravdivosť. Je to malá cena za tvoj život alebo život tvojich kamarátov a známych.

No a čo robiť s nebezpečným obsahom na TikToku? 

Ak nájdeš príspevok s nevhodným obsahom, ktorý by mohol niekomu ublížiť, neboj sa ho nahlásiť. Aj malými krokmi môžeme spraviť z internetu bezpečnejšie miesto

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Producent: Ivana Šaturová

Video: Juraj Padych

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi