Generácia,
ktorá sa zaujíma

Zmudri G Wrapped: 5 hoaxov, ktoré oklamali Slovákov v roku 2023

5, 4, 3, 2, 1…Si pripravený odrátať posledné dni tohto roku? Ak sa už nevieš dočkať, skráť si ich čítaním o piatich hoaxoch, ktoré na Slovensku rozvírili internetové diskusie, paniku aj hádky. Tak poďme na to. 

Mobilizácia Slovákov

Niektorým Slovákom prišla začiatkom roku 2023 SMSka, ktorá im oznamovala: „Každý muž vo veku od 18 do 60 rokov sa musí dostaviť 1. marca do vojenských kasární, kde si vyzdvihne zbrane a ďalšie rozkazy. V prípade neuposlúchnutia rozkazu hrozia vysoké sankcie.”

Zdroj: giphy.com

Veľa ľudí sa tejto správy zľaklo a začala sa šíriť sociálnymi sieťami aj médiami. Na ňu sa začali nabaľovať, najmä zo strany konšpiračných médií, ďalšie dezinformácie. 

Napríklad webová stránka Spolok Archa začala šíriť hoax o tom, že v Lučenci v textilke Poľana šijú uniformy pre brancov, čiže mužov, ktorí sú povinní rukovať v čase mobilizácie. 

Slováci si kvôli týmto dezinformáciách začali húfne podávať Vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby. Počas januára prijali okresné úrady na Slovensku viac ako 50 000 žiadostí

Viacerí z nich si mysleli, že vďaka tomuto vyhláseniu by nemuseli byť zapojení do vojny v čase mobilizácie vôbec. Branná povinnosť však týmto vyhlásením nezaniká. Títo branci by iba nedostali do rúk zbrane, ale napríklad lopaty a museli by vyhĺbiť zákopy alebo pomáhať zraneným.

Informácie o mobilizácii boli klamlivé a vyvrátilo ich Ministerstvo vnútra SR aj Polícia SR. 

Tina Malinová a zázračné liečenie cukrovky

Možno to znie ako názov knihy pre deti, no v skutočnosti to má od rozprávky celkom ďaleko. Tento príbeh je o koučke, ktorá na svoje sociálne siete Instagram a TikTok napísala, že pomocou stravy dokáže vyliečiť nevyliečiteľnú cukrovku, ale aj ďalšie ochorenia ako napríklad rakovinu, endometriózu, pocit viny a smútok a mnohé ďalšie. Keď jej prípad začali riešiť médiá aj polícia, tak si informácie zo svojho profilu zmazala. 

Svojim zákazníkom napríklad tvrdila, že budú môcť postupne úplne vyradiť inzulín, pokiaľ si od nej kúpia program za takmer 1000 eur. Vyradenie inzulínu by však u niektorých ľudí trpiacich cukrovkou mohlo byť smrteľné.

Zdroj: Canva

Na internete sa často stretneš s rôznymi zaručenými liečbami. No pokiaľ ti niekto, kto nemá lekárske vzdelanie odporučí vysadiť lieky a namiesto toho piť zelerovú šťavu, tak to zaváňa podvodom. Odborníci sa pre Denník N vyjadrili, že cukrovka 2. typu sa dá čiastočne liečiť aj úpravou stravy. Ak už však chorý potrebuje inzulín pravidelne a nevie bez neho fungovať, jeho vyradenie mu ohrozuje život.

Niekedy zo zúfalstva siahneme po alternatívnych formách liečby. No keď sa nad tým trošku zamyslíš, myslíš, že by existovali desiatky špecialistov, keby jedna liečiteľka dokázala vyliečiť akýkoľvek zdravotný problém len pomocou stravy? 

Keď sa na to pozrieš kriticky, zrazu to nevyzerá veľmi skutočne a pravdivo.

Sfalšované voľby

Slovensko žilo niekoľko mesiacov aj predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré vyústili do výhry strany Smer – SSD a štvrtej vlády Roberta Fica. 

V čase pred voľbami sa sociálnymi sieťami, ústami niektorých politikov aj alternatívnymi médiami šírili obavy z toho, že tieto voľby budú sfalšované.

Šírenie takejto správy bolo tak úspešné, že podľa prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ, sa v apríli 2023, čiže 5 mesiacov pred voľbami, viac ako 40 % ľudí obávalo, že budú zmanipulované.

Politici, ktorí o tejto hrozbe hovorili, však myšlienku sfalšovaných volieb neobjavili. Adoptovali si ju z USA, kde ju použil bývalý prezident Donald Trump po tom, čo voľby prehral. Výsledkom týchto dezinformácií bol hromadný útok fanúšikov Trumpa na Kapitol. Útok si vyžiadal 5 obetí na ľudských životoch a 138 zranených policajtov. 

V Amerike majú úplne iný volebný systém, ako je ten náš. Ten slovenský je ošetrený tak, že sfalšovanie volieb je takmer nemožné. Ak ťa táto téma zaujíma viac a chceš si prečítať, ako funguje sčítavanie hlasov na Slovensku, pred voľbami sme o tom pre teba pripravili celý článok.

Pápež v Balenciage, zatknutý Trump aj predvolebný deepfake

Veľký pokrok a vplyv na spoločenské dianie mala tento rok aj umelá inteligencia. Po internete sa šírili a šíria desiatky deepfejkových fotografií a videí, ktoré už dnes pomocou voľne dostupných nástrojov dokáže vytvoriť hocikto. 

Medzi tie najuveriteľnejšie patrila fotografia pápeža v bielej vetrovke od značky Balenciaga, ktorá je nielen drahá, ale sprevádzajú ju aj rôzne škandály. Rozprúdila preto na internete debatu, či má Cirkev toľko peňazí na rozhadzovanie na drahé bundy pre pápeža. Neskôr však zahraničný portál Buzzfeed zistil, že tieto fotky vytvoril pomocou umelej inteligencie robotník zo Chicaga, ktorý si takto iba krátil čas. 

Aj fotka Trumpa, ktorého celkom brutálne pacifikujú policajti, bola iba dielom umelej inteligencie. Fotografie dal vytvoriť Eliot Higgins, zakladateľ portálu investigatívnej žurnalistiky Bellingcat. Uviedol, že sú falošné, no ľudia ich začali šíriť bez kontextu, a tak zase zvíťazila umelá inteligencia nad kritickým myslením tisícok ľudí.

Vďaka umelej inteligencie krátko pred voľbami vzniklo aj deepfake video, ktoré malo zdiskreditovať jedného z kandidujúcich politikov. Toto video malo veľký úspech a predznamenalo nové časy, v ktorých musíme dávať veľký pozor aj na videá, ktoré na prvý pohľad vyzerajú autenticky.

Toto video sa objavilo najprv na Telegrame, kde ho zdieľal bývalý predseda Najvyššieho súdu a exminister Štefan Harabin. Následne sa rozšírilo na rôzne sociálne siete a zdieľali ho viacerí politici, ktorí tomuto deepake videu buď uverili alebo im prišlo vhod. Investigatívne centrum Jána Kuciaka aj AFP fakty sa videu venovali do hĺbky a dokázali, že v skutočnosti išlo o falošnú, zmanipulovanú nahrávku.

Za vojnu na Ukrajine môže Západ

34 % ľudí na Slovensku verí, že za vojnu na Ukrajine môže Západ, ktorý provokoval Rusko. Spomedzi ôsmich krajín, v ktorých robil prieskum GLOBSEC, veria Slováci tejto dezinformácii v najväčšej miere. 

V tejto otázke sme dopadli horšie ako Maďarsko, kde Viktor Orbán dlhodobo pretláča politiku Východu a má blízko k štýlu vládnutia ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je priamo zodpovedný za agresiu Ruska na Ukrajine. Dôkazom ich vzájomných sympatií je aj to, že na svojej veľkej tlačovej konferencii chválil Putin iba dvoch európskych štátnikov, maďarského prezidenta Viktora Orbána a slovenského premiéra Roberta Fica

Ako nepodľahnúť dezinformáciám v budúcom roku?

Možno aj tvoji blízki podľahli vlne dezinformácií, ktoré sa na nich valia z každej strany. Niekedy je naozaj ťažké zistiť, čo je pravda a čo nie. Ako sa proti nim vyzbrojiť a nepodľahnúť im? 

Zdroj: Canva

Dezinformačné médiá niekedy môžu vyzerať celkom seriózne. Keď sa však na ne pozrieš bližšie, uvidíš spoločné znaky, ktoré ich odlíšia od serióznych, ako napríklad: 

  • Vo svojich článkoch neodkazujú na relevantné zdroje,
  • odvolávajú sa na falošné autority, 
  • vyvolávajú v tebe silné negatívne emócie
  • nemajú svojich autorov so skutočnými menami,
  • majú zavádzajúce, clickbaitové titulky.

Ak nevieš spoznať podľa týchto znakov či ide alebo nejde o dezinformačnú stránku, pomôcť ti môže napríklad web konspiratori.sk, kde nájdeš hodnotenie mnohých sporných webov. Rovnako ti poslúži aj stránka blbec.online

Určite tiež never každej fotke a videu, ktoré uvidíš. Umelá inteligencia vie vytvárať čoraz realistickejšie videá a fotografie vecí, ktoré v skutočnosti neexistujú. Overiť si ich vieš cez jednoduché spätné vyhľadávanie obrázkov v Google. 

Dezinformácie vedia byť veľmi presvedčivé, no keď zapojíš kritické myslenie a overíš si ich pravosť z viacerých zdrojov, dostaneš sa k pravdivým informáciám. V novom roku diskutuj o témach s inými ľuďmi, ver odborníkom, pýtaj sa prečo a posnaž sa pochopiť aj toho druhého.

Titulná fotografia: Koláž Zmudri G 

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie