Generácia,
ktorá sa zaujíma

Zvažujem voliť jednu z dvoch podobných politických strán: Ako si správne vybrať?

Uvažuješ, komu dať v septembrových voľbách svoj hlas bez toho, aby si svoje rozhodnutie neskôr ľutoval/a? Zvažuješ viacero strán a nevieš, ako sa rozhodnúť? Spíš si ich plusy a mínusy v nasledujúcich oblastiach a sme si istí, že v tom budeš mať jasnejšie.

Pre účely dnešného porovnania sme vytvorili dve imaginárne strany: Dráha a Jahôdka. Predstav si, že voľby budú už o dva týždne a posledné prieskumy namerali strane Dráha 10 % a Jahôdke 3 %. Obe sa ti pozdávajú, no Jahôdka o čosi viac. Čo teraz?

Porovnaj si oblasť programu, ktorá ťa najviac zaujíma

Málokto si asi prečíta celý program strany Hlavne počas leta. Politici však za nás budú rozhodovať ďalšie štyri roky, preto by nám malo záležať na tom, čo chcú presadzovať.

Papier znesie veľa a volebné programy nie sú výnimkou. Napriek tomu však poskytujú základný prehľad o hlavných prioritách politických strán. Ak nemáš čas čítať celý program, vyber si len tú oblasť, do ktorej sa vyznáš a ktorá ťa zaujíma. 

Zdroj: giphy.com

Napríklad školstvo. Plánuje Dráha robiť niečo s internátmi? Chce Jahôdka investovať do vedy? Čo hovoria obe strany na to, že študenti odchádzajú do zahraničia? V programe by si mal/a nájsť, ako obe z nich o týchto otázkach uvažujú. 

A možno aj neuvažujú. Aj to je dôležité vedieť. Možno zistíš, že Jahôdka vôbec nemyslí na mladých zo znevýhodnených rodín, preto dáš prvé + Dráhe. Nikto od teba nečaká, že si budeš čítať o daňovej reforme, keď sa do nej nevyznáš. No zato vieš zhodnotiť, či by daná strana bola potenciálnym prínosom pre teba v otázkach štúdia.

Z čoho to chcú zaplatiť?

Sľubovanie sa počas predvolebných kampaní stalo slovenským národným športom. Aj my ti môžeme povedať, že dáme každému študentovi milión, no ten jednoducho nemáme. Politikom to ale nevadí a občas sľubujú aj to, čo nedokážu zafinancovať.

Zdroj: giphy.com

Je preto dôležité, aby strany jasne povedali, z čoho svoje nápady zaplatia. Chcú zvýšiť dane? Plánujú niekde ušetriť? Zvýšia sa firmám odvody? Alebo budú našu generáciu ďalej zadlžovať?

Dráha a Jahôdka by preto vo svojich programoch mali mať jasne napísané, z čoho by zaplatili napríklad sto rokov plánovanú rekonštrukciu internátov. Ak to tam vôbec majú. V opačnom prípade to môžu byť opäť len prázdne slová.

Sleduj politické debaty

Áno, vieme, že neďeľu môžeš stráviť aj lepším spôsobom, ako čumiac na politikov na televíznej obrazovke, no pri tak dôležitých rozhodnutiach by si pár hodín svojho času mohol/mohla obetovať.  

Strany do debát navrhujú spravidla najpresvedčivejšie a najznámejšie osobnosti zo svojich radov. Ak by získali aspoň 5 %, je veľmi pravdepodobné, že práve ony budú sedieť v parlamente.

Tiež si všímaj, či strana dáva priestor na vystúpenie viacerým členom, alebo či sa dookola v diskusiách nestrieda len tých pár. Minimálne z prvej desiatky na kandidátke. Ak v debatách vidíš len tri osobnosti, aj to má určitú výpovednú hodnotu. 

Členovia jednej strany zastupujú spoločné myšlienky, aj tam by však mala existovať pluralita názorov. To znamená, že aj členovia tej istej strany môžu mať na niektoré veci rozličné názory. Dôležité je, či sa potom vedia v rámci strany dohodnúť na tom, ako budú nasledovať spoločné priority. Takáto schopnosť sa im môže zísť aj neskôr pri spolupráci s inými stranami, keďže väčšinou žiadna strana nezloží vládu sama. 

Sleduj tiež, ako politici a političky v debatách vystupujú. Zdá sa ti, že politička z Dráhy príliš útočí? Sú tvrdenia zástupcu Jahôdky založené na argumentoch, alebo to hrá len na emócie? Dokážu nájsť kompromis? Klamú, či hovoria pravdu?

To si vieš jednoducho zistiť na demagog.sk, kde nájdeš podrobné analýzy výrokov jednotlivých politikov a političiek. Za pár sekúnd si overíš, kedy hovorili pravdu, kedy klamali, či kedy zavádzali. 

Má strana odborníkov? 

Kto sú tí ľudia, ktorí ťa majú zastupovať? Pred finálnym rozhodnutím, koho napokon voliť, by si si mal/a checknúť, či človek, ktorý sa v strane vyjadruje k školstvu, v ňom má aj reálnu prax.

Zdroj: Canva

Často sa stáva, že napríklad do zdravotníctva hovoria ľudia, ktorí s ním nikdy nič nemali. Učebné osnovy môžu navrhovať elektrikári a stratégiu v ochrane životného prostredia nastavovať samozvaní odborníci zo sociálnych sietí. Vygoogli si, aké predchádzajúce skúsenosti majú v jednotlivých oblastiach tváre, ktoré sa k nim vyjadrujú. Opäť, nemusíš prelustrovať celú kandidátku. Vyber si tému, ktorá je pre teba dôležitá.

Hoď očko na predvolebné prieskumy

Ako sme písali prednedávnom, prieskumy by nemali byť hlavným zdrojom tvojich informácií, ale takým vodítkom. Ak má strana Dráha pred voľbami 10 % a Jahôdke namerali menej ako dve percentá , je relatívne nízka šanca, že sa Jahôdka do parlamentu dostane. Musela by totiž získať aspoň 5 %. Všetko, samozrejme, závisí od volieb.

Ak by si hlasoval/a za Jahôdku, je vysoká šanca, že by tvoj hlas prepadol a ťažili by z toho iné strany. Z prepadnutých hlasov totiž najviac profitujú najväčšie strany.

Na druhej strane môže nastať situácia, že Jahôdka bude mať pred voľbami v prieskumoch tesne pod 5 percent. Mohlo by jej chýbať skutočne len pár hlasov na to, aby sa dostala do parlamentu.  Aj to je niečo, na čo by si mal/a myslieť, najmä, ak sa ti jej program a predstavitelia naozaj pozdávajú.

Presvedč aj svojich kamarátov, aby počas volieb nesedeli doma a možno sa napokon podarí, aby vás zastupovali ľudia, ktorých tam chcete mať.

Zdroj titulného obrázka: Canva

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate