Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako zvládnuť písanie bakalárky?

Ak tento rok plánuješ skončiť bakalárske štúdium a začínaš pracovať na svojej bakalárke, prinášame ti 11 tipov na to, ako zvládnuť jej písanie. 

Asi každý máme vo svojom okolí osobu, ktorá spomína ako bakalárku napísala pomaly noc pred deadlineom. Nie všetkým sa však pracuje dobre pod stresom. Ak už začínaš pomaly premýšľať o svojej bakalárke, prinášame ti niekoľko tipov, na čo myslieť ešte pred písaním, počas neho a ako si prácu na nej čo najviac uľahčiť. 

Nepodceň výber témy

Vyber si tému, ktorá ťa zaujíma. Je dosť možné, že ti časom bude aj tak liezť na nervy, no je to určite lepšie, než si vybrať úplne nezáživnú tému, ktorú ti navrhuje vedúci/a práce. 

Aj zaujímavá téma však môže byť tricky. Napríklad ak si ako tému vyberieš okrajový fenomén, ku ktorému ešte nie je dostatok literatúry. Alebo budeš chcieť skúmať skupinu, ktorej nie si súčasťou a nedá sa k nej ľahko dostať

Zdroj: Giphy

Pri výbere témy buď čo najviac konkrétny/a. Ak chceš písať bakalárku o cenzúre médií, vyber si určité miesto – napríklad Slovensko, a časové obdobie – napríklad počas Slovenského štátu alebo normalizácie. 

Pri bakalárskych prácach väčšinou vedúci ani komisia neočakávajú, že prídeš s prevratnými zisteniami. Stačí, keď si na začiatku jasne definuješ tému a to, čo chceš zistiť a keď sa budeš držať pokynov ako prácu vypracovať.

Sprav si prieskum o literatúre

Spolu s výberom témy skontroluj, či k nej budeš mať aj dostatok odbornej literatúry, teda vedeckých článkov, štúdií a odborných kníh. Tie nájdeš v školskej knižnici, cez Google Scholar a databázy ako Taylor & Francis, Sage Journals, EBSCO, alebo ResearchGate. Slovenské odborné články uverejňuje napríklad Slovenská akadémie vied (SAV). 

Mnohé vysoké školy majú prístup k týmto databázam. Stačí, keď zvolíš prihlásenie cez inštitúciu a zadáš meno školy, prípadne aj svoje prihlasovacie údaje do školského systému. Pokiaľ tvoja škola prístup nemá, môžeš poprosiť o údaje kamošov/ky, ktorí študujú na univerzitách s prístupom. 

Zdroj: Giphy

Vyber si vedúceho/vedúcu a konzultuj

Skús si podľa odporúčaní od starších spolužiakov/čiek zistiť, aké mali skúsenosti s vedúcimi bakalárok. Ak je niekto veľmi benevolentný/á, alebo so študentmi/kami dobre nekomunikuje, je to trochu red flag. Možno ti všetko odobrí, ale na obhajobe to už tak ľahké byť nemusí. 

Pozor si daj aj na hrotičov. Môžu byť experti/ky vo svojom odbore a môžeš ich obdivovať, ale ak ti opravujú aj časti, ktoré ti predtým schválili, alebo majú nereálne požiadavky, neboj sa im slušne, ale jasne povedať nie. 

Zdroj: Giphy

Prácu priebežne konzultuj. Buď keď nevieš, ako ďalej, alebo keď napíšeš väčšiu časť – napríklad teoretickú, alebo keď zapracuješ pripomienky vedúceho/ej. 

Kde hľadať zdroje?

Hľadať môžeš cez spomínaný Google Scholar, databázy a inštitúcie ako Taylor & Francis, Sage Journals, EBSCO, ResearchGate alebo Slovenská akadémie vied (SAV). 

S hľadaním článkov ti môže pomôcť aj umelá inteligencia ChatGPT, keď jej napíšeš, na akú tému hľadáš literatúru. Viac o tom, ako ti môže pomôcť AI sa dočítaš v tomto článku 👇

Dobré zdroje môžeš nájsť aj v zozname literatúry iných bakalárskych a diplomových prác, alebo v zdrojoch literatúry na Wikipedii. Pozor, samotnú Wikipediu prosím necituj, ale zdroje na konci každého článku na nej ti pomôcť môžu.

Zdroj: Giphy

Ako vybrať vhodné články? 

Google Scholar ti môže nájsť desiatky článkov, ktoré sa týkajú tvojej témy. Prečítaj si len ich abstrakt a ak ti príde niektorý vhodný pre tvoju bakalárku, skopíruj si link do dokumentu. Keď nájdeš niekoľko takýchto vhodných článkov, môžeš sa k nim vrátiť a prečítať si hlavne výsledky a záver. Následne si môžeš spraviť poznámky, alebo farebne zvýrazniť, ktoré sú pre teba najvhodnejšie. 

Môžeš si to uľahčiť aj s pomocou ChatGPT.  Pošli jej PDF-ko, Word dokument, alebo link na článok a zadaj jej pokyn, aby ti napísala jeho zhrnutie a hlavné zistenia. 

Na čo si dať pri výbere literatúry pozor? 

Over si cez Google, či bol článok, ktorý použiješ, uverejnený v peer reviewed časopise. Znamená to, že to sú dôveryhodné vedecké časopisy a články v nich ešte pred uverejnením prešli kontrolou a pripomienkami od odborníkov a odborníčok v tom istom odvetví. 

Pri vedeckých článkoch pozri aj na dátum vydania. Pri niektorých témach môže byť desať rokov starý článok už úplne mimo. Pomôcť ti môže aj impact factor. Je to číslo, ktoré v skratke vyjadruje ako často bol článok citovaný v odbornej literatúre. 

Viac o tom, ako fungujú odborné časopisy, nájdeš v tomto našom článku 👇

Ako začať písať?

Mnohým ľuďom sa zle začína, keď pred sebou vidia bielu stranu. Môžeš si preto na ňu napísať osnovu práce. Po prvé niečím zaplníš stranu a podruhé budeš mať jasnú štruktúru ako postupovať. 

Zdroj: Giphy

Ako by mala bakalárka vyzerať si môžeš pozrieť v bakalárkach na podobnú tému. Len daj pozor, aby neboli príliš staré (vyberaj mladšie ako 10 rokov), a aby mali dobrú známku. Nemusíš začínať nutne úvodom, mnohí ľudia si ho nechávajú na koniec spolu so záverom. 

Súčasne si môžeš vytvoriť aj približný časový plán, v ktorom si určíš, dokedy vypracuješ jednotlivé časti. Je úplne v pohode nechať si aj niekoľko týždňov na študovanie literatúry a až potom začať písať. 

Zálohuj

Ak prácu píšeš vo Worde, priebežne si ju zálohuj na disk, aby si ju vedel/a získať aj vtedy, keď sa ti pokazí počítač. Ešte istejšie je písať prácu v Google Docs a pre istotu tento dokument ešte zdieľať s tvojím iným mailovým účtom.

Naštuduj si ako citovať a použi citačné programy

Zisti akú citačnú normu, alebo normy vyžaduje tvoja škola a riaď sa ňou. Daj si pozor, aby si neodpisoval/a z článkov a kníh od slova do slova celé pasáže, ale parafrázuj a doslovné citácie dávaj do úvodzoviek.

Zdroj: Giphy

Citáty používaj len vtedy, keď presne vystihujú podstatu. 

Citácie nemusíš vypisovať ručne, ale môžeš použiť niektorý z programov na správu citácií. V súčasnosti ich je veľmi veľa, stačí pogoogliť, ktoré čo ponúkajú a vybrať ten, ktorý najviac sedí tvojim potrebám. 

Daj bakalárku prečítať niekomu inému

Ak už máš prácu nahrubo alebo úplne napísanú, skús si ju prečítať nahlas. Dajú sa tak ešte vychytať rôzne chyby. Môžeš ju dať prečítať aj niekomu druhému, kto je dobrý/á v gramatike a prípadne má už za sebou písanie nejakej väčšej práce. 

Snaž sa neodovzdávať na poslednú chvíľu

Všetci máme vo svojom okolí niekoho, kto odovzdával na poslednú chvíľu. Ak ale nie si typ, ktorému sa dobre pracuje pod stresom, zaraď do harmonogramu písania bakalárky aj časovú rezervu. 

Zdroj: Giphy

Ak ťa chytá panika, či to stihneš a či ťa na obhajobe nevyhodia, skús si predstaviť, čo všetko si už zvládol/a počas štúdia. Bakalárka je už jedna z posledných vecí a keď si sa dostal/a až sem, si veľmi šikovný/á. Ak by si si mal/a aj o rok predĺžiť štúdium kvôli tomu, že s bakalárkou nestíhaš, svet sa nezrúti a aspoň budeš písať pod menším stresom. 

Zdroj titulnej koláže: Canva

Reklama

Vyber si viac z Lifehacking