Generácia,
ktorá sa zaujíma

Kde spoznať nových ľudí počas letných prázdnin, aby si sa necítil sám/a?

Poslednýkrát zazvonil školský zvonček a začali ti dva mesiace oddychu a voľna. Ako ich však zmysluplne využiť? Práve prázdniny ti ponúkajú okrem možnosti leňošiť, dovolenkovať a jesť neprimerane veľa zmrzliny aj čas na spoznávanie nových ľudí. Ako na to?

Buď dobrovoľne dobrovoľník

Byť dobrovoľníkom ti dá nielen dobrý pocit, že niekomu pomáhaš, no prinesie ti to veľa nových kontaktov a priateľstiev. 

Robiť dobro môžeš napríklad v útulkoch pre opustené zvieratá, vyskúšať si môžeš prácu animátora v detských táboroch, doučovať, organizovať rôzne akcie a mnoho ďalšieho. 

Dobrovoľnícke aktivity ťa naučia ako pracovať v kolektíve, nadväzovať nové kontakty a určite ti vnesú do života skvelých nových ľudí. 

Dobrovoľnícke ponuky si môžeš pozrieť napríklad na týchto stránkach: 

❤️ https://dobrovolnictvo.sk/ 

❤️ https://growni.sk/  

❤️ https://mladez.sk/ 

❤️ https://digitalnianjeli.sk/dobrovolnik/

❤️ https://www.usmev.sk/dobrovolnictvo/ 

❤️ https://redcross.sk/dobrovolnictvo/ 

❤️ Ak ťa téma dobrovoľníctva zaujala, určite si o nej prečítaj viac:

Nájdi si brigádu

Pokiaľ máš viac ako 15 rokov, otvárajú sa ti dvere aj do pracovného sveta. Brigádu si vieš nájsť na rôznych pracovných portáloch ako napríklad Profesia, ale taktiež aj na Growni. 

Okrem toho, že spoznáš nových ľudí a pravdepodobne aj nové miesto, nadobudneš pracovné skúsenosti. Príjemný bonus bude to, že tvoj bankový účet nebude viac zívať prázdnotou.

Dávaj si však pozor na to, akú dohodu o brigádnickej práci podpíšeš. Určite nepracuj bez nej, aj keď ti povedia, že im môžeš veriť. Stále sa nájdu špekulanti, ktorí ťa radi pripravia aj o tých pár poctivo odpracovaných eur. Pokiaľ nebudeš mať žiadnu zmluvu, nemáš ako dokázať, že ťa skutočne zamestnali. Taktiež si všímaj, kto prácu ponúka, ako jasne je inzerát napísaný a aj to, koľko sú ochotní ti za brigádu zaplatiť. 

✨ Ak ťa táto téma zaujíma viac, určite si pozri video, kde sme pre teba všetko pekne zhrnuli nielen o brigádach na Slovensku, ale aj v zahraničí. 

Cestuj a spoznávaj

Ak ti to dovolí tvoja peňaženka či rodičia, jednoduchým spôsobom ako spoznať nových ľudí, je práve cestovanie. Prihovoriť sa niekomu cudziemu je vykročenie z komfortnej zóny, minimálne pre introvertov, no môžeš tak spoznať zaujímavých ľudí a tiež ich kultúru, zvyky či tradície. Ak máš chuť na dobrodružstvo tohto typu, letné prázdniny sú na to ako stvorené. 

Cestuj však pripravený/á, aby si sa nedostal/a do problémov.

Nájdi si skupinovú aktivitu

Ďalším super spôsobom ako si nájsť nových kamošov mimo školského prostredia, je nájsť si hobby, ktoré ťa baví. Môže to byť spev, tanec, hobby horsing…no proste čokoľvek. 

Zdroj: giphy.com

Spoločné hobby ľudí spája, lebo sa majú vždy o čom baviť. Je teda málo pravdepodobné, že nastane v konverzácii trápne ticho. 

Aktivity, ktoré by ťa bavili si vypíš na papier a potom si ich hľadaj po jednom v Googli. Ak je niečo zaujímavé v tvojom okolí, daj tomu šancu. Spoznáš tak nielen ľudí, no naučíš sa aj niečo nové.

Leto si vieš užiť aj sám/a

Ak nič z toho, čo sme spomenuli vyššie, nechceš skúsiť, nevadí. Byť sám/a má rozhodne svoje čaro. Zahĺbiť sa do dobrej knižky, písať príbehy na deke pod modrým nebom, prejsť sa po parku, pozorovať prírodu, hrať videohry, učiť sa, venovať sa psovi či rodine – možností, čo robiť, máš nekonečne veľa. Možno práve voľný čas a trochu nudy ti vnuknú nápad na niečo výnimočné. 

Dôležité je, aby si si oddýchol či oddýchla a načerpal/a sily do nového školského roku.

Zdroj titulnej fotografie: Canva

Reklama

Vyber si viac z Toto takto