Davy ľudí v Gruzínsku protestujú proti rozhodnutiu vlády zastaviť rokovania o vstupe do EÚ. Prečo ich staronová vláda zastavila a prečo na tom obyvateľom/kám Gruzínska záleží?
V Gruzínsku vyšli demonštrovať desaťtisíce ľudí po tom, čo sa vláda 28. novembra rozhodla, že pozastaví rokovania o vstupe krajiny do Európskej únie až do roku 2028. Polícia protestujúcich rozháňa a používa aj vodné delá a slzotvorný plyn. Od 28. novembra do 2. decembra zadržala viac ako 200 ľudí vrátane opozičného politika a viac ako 80 ľudí skončilo v nemocnici.
V texte ti vysvetlíme:
🛑 Prečo premiér zastavil rokovania o vstupe do EÚ;
🛑 Prečo je to pre mnohých Gruzíncov a Gruzínky dôležité;
🛑 Ako dopadli nedávne voľby a ako je staro-nová vláda napojená na Rusko;
🛑 Prečo ľudia v Gruzínsku, opozícia a Európsky parlament žiadajú opakovanie volieb.
Prečo vláda pozastavila rokovania?
Gruzínsko je jednou z krajín, ktoré by sa chceli stať členmi Európskej únie. Ešte v decembri 2023 získali štatút kandidátskej krajiny. Už o pol roka neskôr však vyjadrila Európska rada vážne obavy o budúcnosť rokovaní o jeho vstupe do EÚ pre kontroverzný zákon o zahraničných agentoch.
Premiér Irakli Kobachidze sa teraz navyše rozhodol, že tieto rokovania úplne preruší a svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že EÚ využíva prístupové rozhovory na „vydieranie“. Bližšie však nevysvetlil, čo tým myslí. Okrem toho vláda odmietla aj všetky fondy z EÚ, ktoré by krajina mohla získať ešte pred vstupom.
Premiér Kobachidze je zo strany Gruzínsky sen, ktorá vládne v krajine od roku 2012 a túto jeseň znovu vyhrala parlamentné voľby. Viac o tom si môžeš prečítať v tomto článku a vrátime sa k nim aj v závere tohto textu 👇
Podľa Úniou kritizovaného zákona musí byť označená ako zahraničný agent každá organizácia alebo médium, ktoré dostávajú viac ako 20 percent svojho príjmu zo zahraničia. Podobný zákon platí aj v Rusku.
Viac o tom, prečo je takáto zákon nebezpečný pre spoločnosť si môžeš prečítať v tomto článku 👇
Vláda Gruzínskeho sna okrem toho schválila aj zákon, ktorý omedzuje práva LGBTI+ ľudí. Zakazuje chirurgické zákroky pre transrodových ľudí a úpravou ústavy znemožnila schválenie manželstiev pre gayov a lesby. Vďaka tomuto zákonu môžu úrady zakázať Pride alebo verejné vyvesenie dúhovej vlajky, či cenzurovať niektoré knihy a filmy.
Prečo ľudia protestujú?
Podľa prieskumov si viac ako 80 percent Gruzíncov a Gruzíniek praje byť členmi EÚ a plán do nej vstúpiť je zakotvený aj v ústave.
Mnohí ľudia v Gruzínsku majú obavy zo susedného Ruska. Naposledy zaútočilo na Gruzínsko v roku 2008 a odvtedy okupuje jeho oblasti Abcházsko a Južné Osetsko. Gruzínci/ky z pochopiteľných dôvodov nemajú Rusko veľmi v láske a aj preto viac dôverujú a obracajú sa na Západ a na inštitúcie ako EÚ.
Aj preto Gruzínsky sen pred voľbami v roku 2020 sľuboval, že požiada o vstup do EÚ, čo mu čiastočne pomohlo vyhrať voľby. To aj urobili v roku 2023, no v súčasnosti sa situácia vyvíja opačným smerom.
Je strana Gruzínsky sen proruská?
Niektoré médiá ju tak označujú. V oficiálnej kampani ale Rusko otvorene nepodporuje, pretože by tým stratila u mnohých obyvateľov body kvôli spomínaným udalostiam. Jej zakladateľ Bidzina Ivanišvili však podniká v Rusku a narušenie vzťahov by mohlo ohroziť jeho ekonomické záujmy.
V predvolebnej kampani strana pracovala so strachom z Ruska a z toho, že sa zopakuje vojna. V kampani ale nevystupovali ako milovníci Ruska, skôr ako tí, ktorí sa s ním dokážu „dohodnúť“. Podporu majú aj vďaka tomu, že gruzínska opozícia je málo jednotná a aj niektoré jej strany majú za sebou rôzne kauzy.
Opozícia a EÚ odmietajú výsledky volieb
Mnohí z protestujúcich ľudí, opozícia a gruzínska prezidentka Salome Zurabišvili neuznávajú výsledky tohtoročných volieb. Konali sa 26. októbra a podľa oficiálnych výsledkov v nich opäť zvíťazil Gruzínsky sen, tentokrát s 54 percentami hlasov.
Medzinárodní pozorovatelia volieb však zaznamenali prípady podplácania a zastrašovania voličov a voličiek. Európsky parlament 28. novembra kvôli týmto zisteniam odmietol výsledky volieb v Gruzínsku a požiadal o ich opakovanie počas najbližšieho roka. Súčasná gruzínska vláda ale niečo také odmieta.
Zdroj titulného obrázku: Getty Images