Generácia,
ktorá sa zaujíma

Spôsobí referendum predčasné voľby? 

predcasne volby

Čaká nás referendum. Vyvolala ho opozícia, ktorej sa podarilo vyzbierať vyše 400 000 podpisov. 

Zatiaľ je jasná iba jedna otázka, a to či chceme, aby si parlament sám mohol skrátiť volebné obdobie, alebo aby mu ho mohol skrátiť ľud referendom. Minulý rok totiž Ústavný súd rozhodol, že parlament sám sebe skrátiť volebné obdobie – a teda vyhlásiť predčasné voľby – len tak nemôže. Napriek tomu, že to už v minulosti viackrát urobil. Túto referendovú otázku ale ešte môže predbehnúť aj samotný parlament. V súčasnosti prerokúva zmenu ústavy, ktorá by presne túto zmenu zaviedla.  

Otázku o tom, či má vláda bezodkladne podať demisiu, ešte skúma Ústavný súd.

Kým sa dostaneme k referendu, mal by si vedieť jednu dôležitú vec. Aj keby prešli do referenda obe otázky a referendum by bolo úspešné, neznamená to automaticky predčasné voľby. Po demisii vlády sa môžu totiž znovu pokúsiť zostaviť vládu tie strany, ktoré sú už do parlamentu zvolené. Teoreticky ju dokonca môžu zložiť aj tie isté strany, ktoré vládli do demisie. Musia na to iba získať podporu parlamentu, tzn. minimálne 76 hlasov poslancov.

Poďme ale k tomu referendu.

Za 30 rokov existencie Slovenska bolo platné iba jedno jediné. Bolo to referendum o našom vstupe do Európskej únie. Zúčastnilo sa ho vtedy 52 % voličov a až 92 % z nich hlasovalo za. 

Čo ale vôbec referendum je?

Zákony u nás prijíma Národná rada, teda parlament, a potom ho ešte svojím podpisom schvaľuje prezident alebo prezidentka. Raz za čas sa ale stane, že takúto možnosť dostane široký ľud. Teda aj my. Ak máme nad 18 rokov.

No a toto hlasovanie ľudí o nejakom zákone, predpise alebo návrhu, voláme referendum. Je to teda forma priamej demokracie.

Kedy sa vyhlási referendum?

Vyhlásiť sa môže na základe petície s aspoň 350 000 podpismi, čo je aj aktuálny prípad. Alebo, ak sa na tom uznesie Národná rada. Čiže, keď je prítomná nadpolovičná väčšina poslancov a z nich nadpolovičná väčšina hlasuje za referendum. To je teda úplne najmenej 39 poslancov. Keďže je ale referendum fakt dôležitá vec, asi nikdy by sa nestalo, že príde hlasovať iba minimálny počet poslancov a v realite ich tak treba oveľa viac. 

Čo nasleduje potom?

Ak sa toto všetko stane, prezident alebo prezidentka ešte môže dať Ústavnému súdu preskúmať, či sú otázky v referende v súlade s našou ústavou. Presne to s jednou z otázok práve urobila Zuzana Čaputová. 

Zakázané je napríklad hlasovať o základných právach a slobodách alebo o daniach. Isté je, že referendum o nižších daniach by malo rekordnú účasť.

Kedy je referendum platné?

Referendum je asi jediné hlasovanie, kedy dáva zmysel aj nezúčastniť sa ho. Je totiž úspešné a teda platné až vtedy, keď sa ho zúčastní viac ako polovica oprávnených voličov a viac ako polovica z nich hlasuje za. Takéto výsledky potom Národná rada vyhlási rovnako ako zákon.

Referendá majú zatiaľ na Slovensku slabú úspešnosť – 1 z 8. Aký osud bude mať to deviate, uvidíme už do konca tohto roka. 

Reklama

Vyber si viac z News