Generácia,
ktorá sa zaujíma

Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška: Sú naozaj škodlivé?

Elektronické cigarety zažívali najväčší boom pred niekoľkými rokmi, no na Slovensku aj v zahraničí sa stále tešia obľube. Biznis sa totiž začal rozvíjať a z drahých elektronických cigariet sa vyvinuli napríklad jednorazové cigarety s príťažlivými farbami a exotickými príchuťami. 

Keď ideme na nemenovanú stránku s elektronickými cigaretami, uvidíme celú farebnú paletu cigariet plnú neodolateľných chutí. Skoro ako v cukrárni alebo v hračkárstve.

Elektronická cigareta však nie je ani jedno z toho. Veľa ľudí používa jeden argument, ktorým si fajčenie elektronických cigariet ospravedlňuje. Sú predsa neškodné! 

Ako na nás vplýva nikotín?

Prvým problémom v e-cigaretách je nikotín. Nikotín pôsobí na celé telo a nervový systém. Keď sa nikotín inhaluje, rýchlo prechádza cez pľúca do krvi a cirkuluje po celom organizme. Pôsobí na receptory v mozgu a v iných častiach nervového systému, čo vedie k uvoľňovaniu rôznych chemických látok, ako napríklad dopamínu, ktorý nám dáva pocit odmeny a zároveň spôsobuje závislosť. 

Na nikotíne sa vieme stať závislými či ho do seba dostávame tak, že ho fajčíme, žujeme alebo ho napríklad šnupeme. 

To, aký rozdiel je medzi tým, či fajčíme elektronické alebo klasické cigarety sme sa spýtali profesorky Evy Králíkovej z Univerzity Karlovej v Prahe.

„Hlavný rozdiel je v tom, že elektronické cigarety sa nefajčia. Nie je tam dym, nič tam nehorí a nie je tam ani tabak. Môže a nemusí obsahovať nikotín, takže samozrejme, závislosť môžu spôsobovať. Keď však porovnáme toxické látky, ktoré vdychuje fajčiar a vaper elektronických cigariet, tak zdravotné riziko je veľmi malé oproti fajčeniu klasických cigariet. Pokiaľ je v nich však nikotín a je to forma, z ktorej sa nikotín rýchlo vstrebáva, môže vytvárať závislosť, prehlbovať závislosť a udržiavať závislosť,“ hovorí o rozdieloch profesorka Králíková.

Zdroj: Canva

Zároveň dodáva: „Rada by som zdôraznila, že elektronické cigarety nie sú zahrievaným tabakom. Zahrievaný tabak obsahuje tabak ako vyplýva z názvu, zahrieva sa na oveľa vyššiu teplotu ako elektornické cigarety. Tie sa zahrievajú na teplotu cez 100 °C, zatiaľ čo zahrievaný tabak na 300 až 350 °C. Tabak horí pri 400 °C, čiže je to takmer horenie, ale nie úplné. Toxických látok je tam omnoho viac ako pri vapovaní elektronických cigariet,“ porovnáva zahrievaný tabak s elektronickými cigaretami. Pod zahrievaným tabakom si môžeš predstaviť napríklad IQOS.

Nikotín na ľudí vplýva rôzne. Zvyšuje tep aj krvný tlak.

„Nebolo dokázané, že nikotín by mal na svedomí veľa prípadov kardiovaskulárnych príhod či mozgových mŕtvic. Zdravotné riziko nikotínu je veľmi malé. Samozrejme, môže spôsobovať závislosť. To, čo je najhoršie pri fajčení, sú látky v cigaretovom dyme. Tých je tam niekoľko tisíc a tie spôsobujú zdravotné problémy,“ upozorňuje.

Za aký čas si však vieš vypestovať závislosť na nikotíne? Stačí ochutnať raz?

„Závislosť môže vzniknúť veľmi jednoducho. Záleží na genetike, teda ako máme vyvinuté receptory, na ktoré sa nikotín v mozgu naväzuje. S určitým typom týchto receptorov sa môže stať človek závislý veľmi rýchlo. Napríklad po krabičke cigariet. Tí, čo fajčia príležitostne sa nemusia stať závislými,“ dopĺňa Králíková.

Ako nás klame klam preživších

Nie je to, samozrejme, iba o závislosti. Fajčenie spôsobuje mnohé zdravotné problémy, najmä ochorenia srdca, pľúc a stojí aj za vznikom rakoviny. 

Keď však cigareta neobsahuje nikotín, ani tabak, nie je potom úplne bezpečná a neškodná?

„Jediné, čo je bezpečné na vdychovanie je čistý vzduch. Všetko ostatné môže nejaké riziko predstavovať. Bez rizika nie sú ani elektronické cigarety, ale pokiaľ tam nie je nikotín, nemôže vzniknúť aspoň fyzická závislosť. Druhý typ závislosti je psychosociálna, čiže sa človek naučí fajčiť v určitej situácii či v určitej spoločnosti a stáva sa z toho závislosť, aj keď nefajčí nikotín,“ vysvetľuje profesorka Králíková.

Zdroj: Canva

Často taktiež používajú fajčiari argument, že fajčenie je bezpečné, lebo poznajú ľudí, ktorým to nič nerobí. Povedia: „Jano z Dolného konca nikdy nefajčil a aj tak zomrel na rakovinu pľúc alebo Dana fajčí celý život a už má 90 rokov.“

Áno, Jano aj Dana to možno majú takto. Tieto vety však zobrazujú takzvaný klam preživších. To, že jeden nedostal rakovinu, aj keď je tuhý fajčiar, ešte neznamená, že ďalšie tisícky ľudí ju nedostanú. Vždy sa treba pozerať na relevantné dáta a štatistiky.

Už roky sa na klasických cigaretách zobrazujú desivé obrázky s varovaním, čo všetko ti fajčenie môže spôsobiť. Potom však nahliadneme na stránku e-cigariet, kde to vyzerá ako v Disneylande a môžeme nadobudnúť pocit, že vapovanie, čiže vdychovanie pary z e-cigarety, je úplne bezpečné.

Čo všetko obsahuje e-cigareta?

Odborníčka a lekárka Stanislava Potrepčáková je pneumologička, ktorá sa problémom s elektronickými cigaretami venuje dlhodobo. Opýtali sme sa jej preto o tomto trende viac.

Zaujímalo nás, v čom spočíva problém elektronických cigariet.

„Elektronická cigareta je krásny a sofistikovaný výrobok. Určite to nie je bezpečný výrobok. Je to veľmi nebezpečná vec pre deti a pre mladých ľudí. Je pre nich extrémne nebezpečná, lebo oveľa rýchlejšie spôsobuje závislosť, hovorí. Deti a mladí ľudia majú náchylnosť vybudovať si závislosť rýchlejšie kvôli tomu, že sa ich mozog ešte stále vyvíja. Ľahšie si zapamätajú potenciálnu drogu alebo rituál, ktorý môže byť zdrojom tejto závislosti.

„Nikotín je extrémne silná droga. Jej sila je porovnateľná s heroínom. Vôbec sa o tom nehovorí a tak ľudia netušia, že užívajú drogu,“ konštatuje pneumologička.

Problém vidí aj v tom, odkiaľ sú výrobky dovážané. Mnohé z nich sú vyrobené v Číne a nie sú certifikované.

MUDr. Stanislava Potrepčiaková pracuje ako pneumologička vo Fakultnej nemocnici v Martine.

„Veľa predajcov evokuje v ľuďoch pocit, že keď neobsahujú elektronické cigarety nikotín, tak vydychujú vodnú paru. V skutočnosti voda tvorí iba 1 % elektronickej cigarety. Okrem toho cigarety obsahujú nosiče ako propylénglykol, rastlinný glycerol, arómy, príchute a ťažké kovy, ktoré môžu spôsobovať aj onkologické ochorenia,“ vymenúva pneumologička Potrepčiaková zložky elektronických cigariet.

Mnohé elektronické cigarety sa dajú objednať cez internet. „Deti a mladí hľadajú cestu najmenšieho odporu. Internet je pole otvorených možností,“ upozorňuje.

Hoci sa častokrát uvádza, že e-cigarety sú určené pre dospelých fajčiarov, ktorí chcú postupne prestať s fajčením, nie je to úplne tak.

„Elektronické cigarety majú dizajn, ktorý je lákavý pre deti a mládež. Niektoré z nich vyzerajú ako hračky. Majú príchute a vône ako cukríky. Určite to nie je cielené na dospelú kategóriu fajčiarov ako garantujú výrobcovia týchto produktov. To určite nie,“ dodáva pneumologička.

Reklama je silným nástrojom pri predaji elektronických cigariet a upozorňuje na ňu aj Potrepčiaková.

„Reklama sa snaží vzbudiť dojem, že fajčenie elektronických cigariet je bezpečné. Opak je pravdou. Reklama je ako mágia, je veľmi silná. Je silnejšia ako tie najnebezpečnejšie varovania. Keď tieto výrobky používajú vzory, či idoly mladých ľudí, tak to neznamená, že sú bezpečné. Prostredníctvom e-cigariet si výrobcovia nikotínových výrobkov nenápadne vychovávajú budúcich zákazníkov a budú na nich zarábať,“ uzatvára.

V Austrálii tieto cigarety zakázali práve kvôli tomu, že najviac ľudí, ktorí elektronické cigarety používali, boli práve tínedžeri. Rozhodli sa preto ich predaj obmedziť len na predpis od lekára. 

Aj Európska únia si začína uvedomovať skryté nebezpečenstvo elektronických cigariet. Europoslanci navrhli zakázať niektoré príchute ako napríklad žuvačkovú, ktorej chuť môže byť príťažlivá aj pre deti a mladých ľudí.

Namiesto žuvačiek si deti v škole dávajú nikotínové vrecúška

Nielen elektronické cigarety, ale aj nikotínové vrecúška sú hrozbou, ktorá sa na Slovensku stala trendom len nedávno.

Tým, že záujem o nikotínové vrecúška vzrástol medzi mladými ľuďmi minulý rok, nikdy predtým sa týmto problémom slovenská legislatíva nezaoberala. Na školách sa začali objavovať čoraz viac a už deti na základných školách si ich vkladali pod vrchnú peru, aby nakopli svoju koncentráciu pri učení.

Čo však nevedeli, je to, že si zároveň budovali aj závislosť na nikotíne. Ak si to aj uvedomovali, vrecúška im zlepšovali náladu, pomáhali pri učení, a tak ich vedľajšie účinky až tak netrápili. Nikotín obsiahnutý vo vrecúškach bol však v ešte vyššej koncentrácii,  ako ten, ktorý sa nachádza v bežnej cigarete. 

Zdroj: Canva

„Z nikotínových vrecúšok sa nikotín vstrebáva do tela rýchlo. Deťom do rúk takýto výrobok nepatrí. Máme niekoľko detských pacientov, ktorí sú závislí na nikotíne z týchto vrecúšok. Žiadna forma nikotínu nepatrí do rúk detí,“ hovorí Eva Králíková, vedúca Centra pro závislé na tabáku III. internej kliniky 1.LF UK.

Po tom, čo sa začala téma šíriť a riešiť, od januára 2023 bolo zakázané predávanie nikotínových vrecúšok deťom pod 18 rokov. 

Lepšie vedieť ako nevedieť

Pokiaľ máš 18 a viac rokov, je len na tebe, či chceš fajčiť e-cigarety alebo si dávať pod peru nikotínové vrecúška. Nie sme tu na to, aby sme ti hovorili, čo máš robiť. Je však dobré byť si vedomý či vedomá toho, čo sa skrýva za pozlátkom rôznofarebných obalov a lákavých chutí. 

Niektoré trendy sú jednoducho nebezpečné a lepšie je ich ani nevyskúšať.

Zdroj titulnej fotografie: Canva

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Producent: Ivana Šaturová

Video: Juraj Padych

Reklama

Vyber si viac z Self-Care