„STOP 5G!“ kričali ľudia z okien, trúbili a viali slovenskými vlajkami. Hŕstka nadšencov ich pred Bratislavským hradom povzbudzovala potleskom. Možno si na to už zabudol či zabudla, no aj takéto protesty sa diali len pred štyrmi rokmi počas pandémie na Slovensku.
Neboli sme však výnimka. Aj ľudia v iných častiach sveta uverili, že 5G vysielače majú schopnosť ničiť imunitný systém, či dokonca ovládať ľudstvo. V Londýne podpaľovali 5G veže a útočili na pracovníkov telekomunikačných sietí.
Čo je to 5G a môže naozaj škodiť nášmu zdraviu?
Aké najčastejšie hoaxy a konšpiračné teórie sa šíria o 5G?
Hoaxy spojené s 5G sa začali šíriť najviac počas pandémie, keďže práve vtedy prebiehalo komerčné spustenie 5G na Slovensku a v okolitých krajinách. Ľudia si spojili 5G s vírusom Covid-19 a verili, že vysielače sú zodpovedné za celosvetovú pandémiu. To, čo ich znepokojovalo najviac, bolo žiarenie, ktoré produkuje každá telekomunikačná veža.
Zdravotné problémy z 5G žiarenia
Ľudia sa vždy báli nových technológií a ani 5G nie je výnimkou. Hoci predchodcovia 5G, ako 4G, 3G, 2G a 1G existujú dlhé roky bez zjavných vplyvov na naše zdravie, 5G v ľuďoch vyvolalo strach.
Báli sa, že dlhodobé pôsobenie žiarenia im môže spôsobiť zmeny v DNA, poškodiť pľúca, znížiť imunitný systém, či zapríčiniť vznik rakoviny. K upokojeniu situácie neprispel ani fakt, že fyzik Bill Curry publikoval chybnú štúdiu, ktorá mala dokazovať poškodenie buniek mozgu v dôsledku pôsobenia rádiového žiarenia. Hoci sa štúdia ukázala ako nepravdivá, problém bol už na svete a konšpirátorom to stačilo na to, aby začali rozosievať strach medzi ľudí. Dokonca dali vyrobiť tričká s potlačou Kill 5G (zabite 5G).
Ako je to teda s rádiovými vlnami, ktoré majú mať podľa konšpirátorov negatívne účinky na naše zdravie?
Požičali sme si obrázok od BBC, ktorý to vysvetľuje celkom jasne. 5G funguje na takzvanom neionizujúcom žiarení, ktoré nemá negatívne účinky na ľudské zdravie. Tieto vlny sú neškodné. Okrem toho, 5G je len ďalšia generácia sietí, ktorá funguje na rovnakých frekvenciách ako 4G, 3G či 2G. Nič zásadné sa teda nemenilo ani pri žiarení.
Niektoré žiarenia môžu spôsobovať zdravotné problémy, a to konkrétne UV, röntgenové alebo gama žiarenie. Môžeme sa teda obávať žiarenia, avšak nie toho z vysielačov, ale napríklad zo slnečných lúčov, ktoré nám môže spôsobiť rakovinu kože. Pre naše zdravie je tak oveľa dôležitejšie používať SPF, ako alobalové čapice.
Telekomunikačné veže okrem toho podliehajú prísnym pravidlám, aby boli pre ľudí bezpečné.
„To, či spĺňame normy, môže prísť regulátor kedykoľvek skontrolovať. Ak by sme ich nespĺňali, dostali by sme vysoké pokuty. Máme preto extrémne prísne pravidlá, keď príde na vyžarovací výkon,“ hovorí pre Zmudri G manažér mobilných služieb O2 Ondrej Ličko. Zároveň dodáva: „Nedovolili by nám postaviť vysielač na bytovke, keby mohol niekoho reálne ohrozovať.“
5G nás robí neplodnými
Už pri vzniku telefónov sa hovorilo o tom, že spôsobujú mužskú neplodnosť. Za účelom zistenia, či je toto tvrdenie pravdivé, sa robilo viacero výskumov. Niektoré výskumy potvrdili zníženie počtu spermií u mužov alebo ich pohyblivosti. Tieto štúdie však neprišli k jasnému záveru, že dôvodom bolo konkrétne 5G žiarenie. V hre je totiž oveľa viac než len žiarenie mobilnej siete.
Plodnosť muža sa odvíja aj od toho ako sa stravuje, či má veľa stresu, čo zdedil v genetike po svojich predkoch a tak ďalej. Preto sú aj vedci veľmi opatrní pri vyjadreniach, že elektromagnetické žiarenie má vôbec nejaký vplyv na plodnosť.
Jediné, čo robí žiarenie z telefónu, je to, že ti jemne zahrieva miesto, kde máš mobil položený. Toto zahrievanie by však malo byť pre ľudský organizmus neškodné, avšak z iných výskumov vieme, že spermiám vyhovuje chladnejšie prostredie, aj preto sú u mužov uložené v orgánoch, ktoré sú „mimo tela!”. Ak chceš teda spraviť preventívne opatrenia, môžeš nosiť telefón namiesto vrecka nohavíc v taške.
5G technológie boli tiež súčasťou zopár výskumov, no nepotvrdil sa ich škodlivý vplyv na plodnosť.
„Všetky technológie, ktoré vysielajú vlnové žiarenie a sú v bezprostrednej blízkosti človeka, sú nebezpečné. To však iba v extrémnych prípadoch. Napríklad, ak by sme sedeli s tvárou pred mikrovlnkou alebo sa rozhodneme vyliezť na telekomunikačnú vežu a sedieť na nej niekoľko dní,“ vysvetľuje Ličko. Riziko zdravotných ťažkostí vzniká teda iba vtedy, ak sme doslova pár centimetrov od zdroju žiarenia.
„Ani ľudia v podkrovných bytoch, ktorí majú vysielač nad hlavou, nie sú zdravotne ohrození,“ uvádza Ličko.
Čipy vo vakcíne
Vakcína proti Covid-19 mala podľa konšpirátorov obsahovať mikročip. Tento mikročip bol po vpichnutí do tela aktivovaný 5G sieťou. Vďaka nemu nás teraz môžu ovládať. Pýtaš sa kto? Teórie sa rôznia. V jednom scenári je to americký podnikateľ a spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, v inej zase vláda či rôzne mocné skupiny. Ich ultimátnym cieľom je mať nad nami moc.
Táto teória však bola vyvrátená. Neexistuje mikročip, ktorý by fungoval v ľudskom tele a zároveň bol taký malý, že by sa zmestil do injekčnej striekačky.
Šírenie vírusu pomocou 5G
Po prepuknutí pandémie sa začala šíriť informácia, že tam, kde sú 5G veže, sa vírus šíri rýchlejšie. Aj táto konšpiračná teória bola úspešne vyvrátená faktami o tom, ako sa šíri vírus a ako elektromagnetické vlny. Vlny sa šíria na elektromagnetickom spektre, zatiaľ čo vírus je biologického pôvodu. Existujú v úplne iných formách a nedokážu medzi sebou interagovať. Nevedia sa na seba naviazať, aby tak podporili svoje šírenie. 5G signál tak nemal ako šíriť vírus.
Na čo nám je 5G?
5G je mobilná rádiová sieť piatej generácie, preto ten názov. Táto moderná technológia bola vytvorená na to, aby sme mali rýchlejší a stabilnejší mobilný internet. 5G sieť môže mať takú rýchlu odozvu, že naň môžu byť napojené autonómne autá, čiže také, ktoré jazdia bez šoféra a vedia reagovať na premávku v reálnom čase. U nás zatiaľ fungujú iba NSA (non-standalone) vysielače 5G. Tie sú funkčné iba v kombinácii so 4G vysielačmi. Budúci rok by sa mali na Slovensku postaviť aj také, ktoré budú fungovať bez pomoci 4G a budú mať viacero vylepšení. Ktovie, možno sa budeš o rok voziť v taxíku bez šoféra aj ty.
Ako fungujú mobilné siete?
Mozgom celej siete je core, čiže server. Cez transportné siete sa prepája server s jednotlivými vysielačmi. Vysielače majú na sebe antény, ktoré vyžarujú signál.
Tu vstupujú do hry mobilní operátori, ktorí si kupujú frekvencie, aby na nich mohli vysielať mobilný signál a ten sa dostával do tvojho mobilu. Vďaka tomu si môžeš skrolovať TikTok, či sedíš doma na posteli alebo cestuješ.
Sú tri typy frekvencií a to:
👉nízke frekvencie (do 1000 MHz): Majú veľmi dobré šírenie signálu, no nedokážu prenášať veľký počet dát. Používajú sa na hovory a základné dátovanie.
👉stredné frekvencie (na Slovensku od 1800 do 2600 MHz): Používajú sa v zaľudnených dedinách alebo v menších mestách.
👉vysoké frekvencie (3500 MHz): Frekvencia, ktorá sa využíva na domáci internet, ale aj na veľkých eventoch, ako sú napríklad festivaly.
5G sieť mala svojich štyroch pomalších predchodcov. Napríklad 1G sieť mala taký slabý signál, že telefóny museli vyzerať nejako takto, aby ho vôbec chytili.
Predstav si, že by si niečo také musel/a nosiť so sebou. Ďalšia generácia priniesla vylepšenie a s tým sa mohli aj telefóny a ich antény zmenšovať.
„Zaujímavosťou je, že 2G používame aj dnes, hoci bola zavedená na konci 90. rokov. Ľudia, ktorí majú 20 rokov staré telefóny, túto sieť ešte stále využívajú. Postupom času však zanikne,“ hovorí Ličko.
Spolu s novými generáciami mobilných sietí sa zrýchloval aj internet. Napríklad, už pri tretej generácii si si vedel/a do svojho tlačidlového telefónu stiahnuť film.
„Na 3G sieti si ľudia sťahovali film dve hodiny a trinásť minút. S 4G sieťou im to trvalo jeden a pol minúty. S 5G to trvá 8 sekúnd,“ uvádza Ličko príklady na porovnanie rýchlosti.
Zároveň je 5G sieť veľmi osožná aj tam, kde nie je optický či káblový internet. Obyčajný wifi router, čo je takáto krabička s anténkami, ktorá nám poskytuje doma wifi pripojenie:
Môžeme nahradiť podobnou krabičkou, ktorá ale však funguje na 5G, a preto ju nemusíš pripojiť na žiadny kábel. Je to niečo také, ako keď si zapneš v telefóne mobilné dáta. Aj tie máš iba vďaka tomu, že telekomunikačné veže pokrývajú signálom miesto, kde sa nachádzaš.
Aké vylepšenia prináša do našich životov a domácností 5G v pár bodoch?
- Rýchlejší internet
- Nižšia časová odozva po prijatí príkazu.
- Veľká kapacita. 5G dokáže zvládnuť oveľa viac zariadení naraz, čo je nevyhnutné v mestských oblastiach alebo na veľkých podujatiach, kde je množstvo pripojených zariadení (telefóny, tablety, senzory).
- Internet vecí (IoT): 5G podporuje IoT zariadenia. Vďaka rýchlemu pripojeniu sa môžu budovať nielen smart domácnosti, ale aj smart mestá.
- Virtuálna a rozšírená realita (VR/AR): Vďaka rýchlosti, ktorú ponúka 5G, môže VR fungovať plynulejšie. Takže keď chceš hrať VR hru, nebude ti sekať alebo robiť iné problémy.
Ako si overovať pravdivosť informácií?
Ako to už s pravdou býva, je vždy o čosi zložitejšia, než konšpiračné vysvetlenia. Ak máš teda pocit, že si dostal/a informáciu, ktorej dôkazy sú postavené na vode, skús si to najprv checknúť v Google. Veľa dezinformácií a hoaxov už je vysvetlených na stránkach mienkotvorných médií. Existujú aj weby, ktoré sa priamo takémuto odhaľovaniu pravdy venujú:
Ak si nikde nenašiel či nenašla informácie k téme, ktorú hľadáš, skús sa spýtať umelej inteligencie. Napríklad AI s názvom Perplexity ti poskytne nielen odpoveď, ale aj odkazy na stránky, z ktorých čerpala údaje. Stačí napísať, čo chceš vedieť.
V neposlednom rade sa však spoliehaj na svoje kritické a analytické myslenie. Overuj si informácie z viac ako dvoch zdrojov a aj tie, ktoré ti poskytne umelá inteligencia, lebo aj tá sa môže mýliť.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G